Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından Konya'daki 3'üncü Ana Jet Üs Komutanlığı'nda 5 Haziran'da başlayan 'Uluslararası Anadolu Ankası-2023 Tatbikatı, Kara, Deniz, Hava, Jandarma ve Özel Kuvvet Komutanlığı ile Azerbaycan, KKTC ve Katar silahlı kuvvetlerine ait unsurların  katılımıyla devam ediyor. 

Jetler, HİT (Havadan İhbar Kontrol  uçakları, helikopterler, ulaştırma uçakları, İHA (İnsansız Hava Aracı) ve personel kurtarma timlerinin katıldığı tatbikatta, harekat ortamında icra edilecek müşterek personel kurtarma usulleri denenip, geliştirilirken, komuta kontrol sürecinin etkinlikle işletilmesi hedefleniyor. Müşterek veya birleşik harekat kapsamında personel kurtarma, yakın hava desteği, dinamik hedefleme, zamana duyarlı hedefleme gibi görevler de tatbikat senaryoları kapsamında icra ediliyor.

Yarın sona erecek tatbikat kapsamında bugün basın günü düzenlendi. Senaryo gereği, düşman kampına sızıp ele geçirilmesi planlanan tatbikatta hava savunma tehdidi olarak görülen bir hedef insansız hava aracı ANKA'dan atılan mühimmatla yok edildi. Yerde işaretleme yapılarak hava unsurlarını yönlendirecek tim, Katar uçağından paraşütle bölgeye indirildi. Daha sonra F-16'lar işaretlenen hedefleri vurdu. Ardından 3 helikopter, taarruz sırasında yaralı askeri kurtarmak için alana gelirken, hava unsurları alana kontrollü olarak indirildi. Personel, çevre güvenlik önlemlerini alarak yaralı askeri helikoptere taşıdı. Bu sırada, düşman kuvvetlerinin piyade askerlerince ateş açılması üzerine helikopterler top atışıyla karşılık verdi.

Arızalanan bir F-16 pilotu da kendini fırlatarak paraşütle indi. O pilot da ekiplerce kurtarıldı. Kurtarma operasyonu, atış sahasındaki gözlem istasyonundan dikkatle izlendi.

TATBİKATA KATILANLAR 

Tatbikata; Hava Kuvvetleri'nden 4 adet F-16 uçağı, 1 adet HİK (Havadan Erken İhbar) uçağı, 1 adet ANKA-S İHA (İnsansız Hava Aracı), 1 adet Casa CN-235 uçağı, 2 adet AS-532 helikopteri, 2 personel kurtarma timi, 1 Jtac (İleri Hava Kontrolörü) timi, Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na ait 1 adet AS-532 ve 2 adet T-129 ATAK helikopterleri ve 1 tim, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'ndan 1 SAT görev timi, 2 Amfibi timi, Jandarma Genel Komutanlığı'ndan 1 adet T-70 helikopteri ve 1 timi , Özel Kuvvet Komutanlığı'ndan 1 adet S-70 helikopteri ve 1 tim, Azerbaycan'dan 2 adet Su-25 uçağı  ve 4 tim, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nden 1 adet AS-532 helikopteri ve 1 tim, Katar'dan 2 AW-139 helikopteri,  2 AH-64 helikopteri, 1 C-17  uçağı, 1 C-130 uçağı ve 2 tim katıldı.

Uluslararası Anadolu Ankası Tatbikatları, 2009'dan beri yılda 2 defa gerçekleştiriliyor. Tatbikata, 2012'den itibaren de farklı ülkelerin katılımıyla gerçekleştiriliyor.

DHA