Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB) Meclisi, dün AKP'li üyelerin önergesiyle maliyetinin yarısına satılan su ücretlerine yüzde 50 indirim yapılmasını veto kararına rağmen kabul etti.

Konuya ilişkin "Bu yıl elektriğe ortalama yüzde 206, mazota ortalama yüzde 190 zam yapılmış, asgari ücret yüzde 81 oranında artırılmıştır. Elektrik, doğal gaz, arıtma, personel maliyetleri ve diğer giderlerin soluksuz bir şekilde arttığı bir ortamda su tarifelerinin düşürülmesine yönelik alınan bu kararın iptali için derhal mahkemeye gidilecektir" açıklama yapan belediye mahkeme sürecini başlattı.

"ASKİ'yi iflas ettirecek karar hakkında mahkeme süreci başlatıldı" başlıklığıyla yapılan duyuruda belediyenin 11 Ekim 2022 tarihinde ayrıntılı bilgilendirme yaparak mahkemeye başvurduğu bildirildi. 

Açıklamada, "Uygulanması halinde telafisi güç ve imkansız zararlar doğacağı için öncelikle esas hakkında karar verilinceye kadar savunma alınmaksızın, aksi kanaat halinde savunma süresinin kısılarak yürütmesinin durdurulmasına' talebinin yer aldığı dilekçe mahkemeye sunuldu. Kamuoyuna saygıyla duyurulur." denildi.

Editör: Yadigar Hanım