İSTANBUL, (DHA) - Araştırma şirketi Areda Survey’in gerçekleştirdiği Deprem ve Yardım araştırmasına göre, katılımcıların yüzde 92,2’si deprem sürecinde sivil toplum kuruluşlarının performansını başarılı buldu.

Türk Silahlı Kuvvetleri, sivil toplum kuruluşları ve yabancı ülkelerden yardıma gelenler yaraları sarmak için mücadele etti. Araştırmaya göre katılımcıların yüzde 89,9’u deprem sürecindeki yardımlaşma duygusunu çok güçlü buldu. Sivil toplum örgütlerinin performansını ise yüzde 92,2 oranında başarılı olarak değerlendirdi.

TSK’NIN DEPREM SÜRECİNDEKİ ÇALIŞMALARI BAŞARILI BULUNDU

Türkiye’nin içeride ve dışarıda güvenliğinin teminatı olan Türk Silahlı Kuvvetleri de arama-kurtarma başta olmak üzere çeşitli yardım faaliyetleriyle sahadaydı. Araştırma sonucuna göre katılımcıların yüzde 65,1’i deprem sürecinde TSK’nın performansını başarılı buldu.

YABANCI ÜLKELERİN YARDIMLARINI TÜRK HALKI YETERLİ GÖRDÜ

Türkiye’nin dış politikada zaman zaman sorunlar yaşadığı ülkelerde dâhil olmak üzere birçok yabancı ülke Türkiye’ye önemli destekler sağladı. Nakdi yardımların yanında, bazıları arama kurtarma çalışmalarına katıldı, bazıları ülkelerinden yardımlar getirdi. Araştırmaya göre katılımcıların yüzde 81,4’ü yabancı ülkelerden gelen yardımları yeterli olarak değerlendirdi.

METODOLOJİ

Bu çalışma, kantitatif araştırma yöntemlerinden CAWI tekniği ile ‘Areda Survey’in Profil Bazlı Dijital Paneli’ kullanılarak 28 Şubat- 03 Mart 2023 tarihleri arasında 2 bin 440 örneklem ile gerçekleştirilmiştir.

 

Kaynak: dha