Prof Dr Güner Sönmez sosyal medya hesabından paylaştı: Araştırmalar, hangi  gıdaların bilişsel düşüşün yavaşlamasına yardımcı olabileceğini açıkladı.

1. Yeşil yapraklı sebzeler. K vitamini, lutein, folat ve beta karoten açısından zengin; lahana, ıspanak ve brokoli gibi...

Araştırmalar, bu gıdaların bilişsel düşüşün yavaşlamasına yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

2. Yağlı balıklar: Alzheimer hastalarında beyinde biriken ve zarar veren beta amiloid proteini söz konusudur. Yağlı balıklar bu proteinin düşük kan seviyesi ile ilişkili ve oldukça sağlıklı olan Omega-3 yağ asidi kaynağıdır.

3. Kırmızı orman meyveleri: Çilek, yaban mersini, ahududu, böğürtlen. Araştırmalar içeriğindeki flavonoidlerin hafızaya olumlu etkisi olduğunu gösteriyor.

4. Çay ve kahve: Journal of Nutrition 2014 tarihli bir çalışmada, kafein tüketimi yüksek olan katılımcıların zihinsel işlev testleri daha iyi. Diğer araştırmalara göre kafein, yeni anıları sağlamlaştırmaya da yardımcı olabilir.

Deliksiz uykunun sırrı meğer odada saklıymış! Deliksiz uykunun sırrı meğer odada saklıymış!

5. Ceviz: Afa-linolenik asit (ALA) adı verilen bir tür omega-3 yağ asidini bol miktarda içerir. ALA ve diğer omega-3 yağ asitlerinden zengin diyetler, daha düşük kan basıncı ve daha sağlıklı damarlar ile ilişkilendirilmiştir. Bu hem kalp hem de beyin sağlığı için iyidir.

Editör: Mürvet Türk