Polen arıların erkek çiçeklerden topladığı tozdur. Arılar bu tozları ayakları ile toplayarak tozlaşma denilen üreme olayına da katkıda bulunur. Önemli bir miktarı arka ayaklara yapışık olarak kovana gelir. Polenin ticari amaçla toplanması için kovan girişine eklenen fırça benzeri bir cihaz kullanılır.

ARI POLENİNİN FAYDALARI

Bağışıklık sistemini güçlendirme, kilo kontrolü, alerji giderme, cinsel fonksiyonu arttırma, yaşlanma sürecini yavaşlatma. Ayrıca yapılan araştırmalar radyoterapinin yan etkilerini giderdiğini söylemektedir. Arı poleni hasta kişiler tarafından besin desteği olarak kullanıldığı kadar kuvvet, dayanıklılık isteyen işlerde çalışanlar ve sporcular tarafından da kullanılmaktadır.

Günde 1-3 defa alınan polenin günlük en fazla 3 tatlı kaşığı kullanılması önerilmektedir. Polenin ciltte kullanılmak üzere sıvı formları da bulunmaktadır. Yara, berelenme ve çürüklerde etkili olmaktadır. Arı poleni, bal ve arı ürünleri, arı zehrine karşı alerjisi olanlarda kesinlikle kullanılmamalıdır.

Polenin nadiren görülen yan etkileri sindirim sistemi hassasiyetleri ve ishal. Diğer ilaç, vitamin ya da besin takviyeleri ile bilinen etkileşimi yok.

Editör: Habererk Haber Merkezi