Asgari Ücret Tespit Komisyonu, ara zam için ilk toplantısını yaptı. Yaklaşık 9 milyon asgari ücretliyi ilgilendiren komisyon çalışmalarının yarın sonuçlanması bekleniyor.

Komisyonda işçi kesimini Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş), işveren kesimini de Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) temsil etti.

Bakan Bilgin toplantı öncesinde yaptığı konuşmada, "Asgari ücret için hep normal, zamanında artacak demiştim ama gelinen noktada enflasyon nedeniyle yeniden belirlememiz gerekiyor. Enflasyon gelir dağılımını bozuyor. Çalışanlar enflasyon karşısında kendi gelirlerini düzenleyemediği için sosyal devlet tedbirleri devreye girmektedir. Enflasyonun emekçiler üstündeki baskısını kaldıracağız. Çalışanlarımızın enflasyon karşısında korunması bizim görevimizdir" dedi.

Bilgin toplantının ardından Twitter hesabı üzerinden de paylaşım yaptı. Bakan Bilgin paylaşımında, "İşçi ve işveren temsilcilerimizle bir araya geldiğimiz Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantımızı gerçekleştirdik. Üreterek büyümeye devam eden güçlü Türkiye’nin emektarı işçilerimizi enflasyonun negatif etkisinden koruyacak düzenlemeleri hayata geçireceğiz" ifadelerini kullandı.

Toplantıdan sızan bilgilere göre, iki başlıkta mutabakat sağlandığı bildirilirken, asgari ücrete vergi muafiyetinin, yeni zamla ulaşılan rakam için de uygulanacağı ifade edildi.

Editör: Yadigar Hanım