Gazeteci Aytunç Erkin, Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu'nun "En son tercihim seçime CHP listelerinden girmekti" sözlerini bugünkü makalesine taşıdı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun raporuna atıfta bulunan Erkin, "Ya İYİ Parti lideri Meral Akşener de konuşursa?" dedi.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu'nun katıldığı bir programda CHP listelerinden girdikleri ve Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) 10 milletvekiliyle temsil edilmeye hak kazandıkları parlamento seçimleriyle ilgili sözleri, gündeme bomba gibi düşmüştü. "En son tercihim seçime CHP listelerinden girmekti" diyen Davutoğlu, "Ondan önce her şeyi denedim. 'Üç parti gelin birlikte girelim' dedim. İYİ Parti'ye teklif götürdüm, 'Bu sağ seçmen CHP'ye oy vermez beraber olalım' dedim. Sayın Akşener'e de söyledim. Partilerimiz arasında görüşmeler oldu. Üçlü DEVA-Gelecek-Saadet olmayınca İYİ Parti'yle de konuştum. Sonra Saadet'le tekrar konuştuk DEVA'yı ikna edebilmek için. Bütün yolları denedim. Kimse bizim oportünist bir tavır sergilediğimizi söyleyemez" açıklamasında bulunmuştu.

Sözcü yazarı Aytunç Erkin, Davutoğlu'nun siyaseti karıştıran bu sözlerini bugünkü köşesine taşıdı. Davutoğlu'nun bahsettiği durumun İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun 'Yenilginin Anatomisi' başlıklı raporunda da görülebileceğine dikkat çeken Erkin, "İmamoğlu 10 Ağustos'tan önce konuşmakistiyor" başlıklı yazısında şunları söyledi:

"Raporda şu tespit vardı: 'Kampanya, ittifakı bir çıkar ittifakına dönüştürüp, tüm ittifak bileşenlerini adaylık karşılığında ödüllendirme, itirazları da aşağılamayla, sosyal medya linçleriyle etkisizleştirme yoluna gitti.'

İttifak bileşenlerinin 'adaylık' karşısında ödüllendirilmesi ve o ödüllendirilen isimlerin de süreçte 'sessiz kalması' gibi bir gerçeklikle karşı karşıya kalmamız.

Raporda bir başka tespit daha vardı: 'CHP, milliyetçi İYİ Parti'nin ve dindar kesim temsilcileri Gelecek Partisi ve Saadet Partisi'nin esas müttefiki olduğu türünden bir imge oluştur(a)madı. Seçim bir Erdoğan referandumuna dönüştürülemedi.'

İYİ Parti ve Gelecek/Saadet ekseninde 'müttefiklik'in oluşmamasının altını çizelim. Özellikle AKP'den oy alması beklenen Saadet/Gelecek ikilisinin kitlesine 'Birlikteyiz' mesajının veril(e)mediği de raporun önemli bir parçası.

Sonuç: Ahmet Davutoğlu'nun ardından ya İYİ Parti lideri Meral Akşener de konuşursa."

NE OLMUŞTU?

DEVA, Gelecek, Saadet ve Demokrat Parti; ana muhalefet listelerinden Meclis'e toplam 38 milletvekili ile girmiş, ancak kazandığı 169 sandalyeyi ittifak ortaklarıyla paylaşan CHP'nin oy oranındaki artış, yalnızca yüzde 3'le sınırlı kalmıştı.

Bir çok siyaset bilimci, yüzde 25.41'lik oy oranının çok büyük bir kısmının CHP'nin olduğu görüşünde.

Editör: Yadigar Hanım