Azerbaycan Gençlik Vakfı ile Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) ortak çalışmalar sonucunda 100 kadar Azerbaycan gönülleri, Türk gençlerle birlikte Kahramanmaraş’ta başta gıda olmak üzere depremzedelerin yardımına koşuyor.

Azerbaycanlı gençlerden tıbbi eğitim almış olanlar TÜGVA’nın seyyar eczanesinde çalıştığı, gıda dağıtımı yaptıkları diğer gönüllülerin ise depremzede çocuklara psikolojik destek sağlamak için kurulmuş oyun çadırlarında görev aldığı kaydedildi.

Kahramanmaraş’ın çeşitli noktalarında faaliyet gösteren 100 kişilik gönüllü Azerbaycan gençlerinin üç ekibe ayrılarak insani yardım için Türkiye'nin depremden etkilenen diğer iki kenti Adıyaman ve Malatya’ya gideceği ifade edildi.

Azerbaycan'dan 312 TIR ve 12 uçak dolusu yardım
Azerbaycan Cumhuriyeti, deprem felaketinin ilk günlerinden itibaren Türkiye’de çalışan 760 arama kurtarma ekibi ve 64 sağlık personelinin yanı sıra toplamda 312 TIR ve 12 uçak dolusu insani yardım gönderdi.

Azerbaycan’ın gönderdiği insani yardımların içinde 6481 çadır, 4491 ısıtıcı, 582 jeneratör, 2578 uyku tulumu ve 96 mobil tuvalet yer aldı.

Editör: Bumin Kağan Muti