Dr Bakhai, genelde birçok insanın baş dönmesi ve bacak şişmesi gibi belirtilerin başka bir şeyden kaynaklandığını düşündüğünü, bu nedenle de kalp ile ilgili rahatsızlığın teşhis edilmesinde geç kalındığını söylüyor. Bakhai, merdivenlerden yukarı çıkarken nefes darlığı yaşamanın sinyaller arasında olduğunu belirtiyor.

Sözcü’nün aktardığına göre Bakhai’nin dikkat çektiği bir diğer nokta da vücudun pozisyonu oluyor. Doktor; ayakta durma zorluğu gibi bazı belirtilerin, kalbin pozisyonuna uyum sağlamadığını veya vücutta yedek sıvı tuttuğunu gösterdiğini belirtiyor. Asla görmezden gelinmemesi gereken diğer belirtileri de hafif egzersizlerde bile terlemek ve göğüs ağrısıyla bulantı olarak sıralıyor.

Ancak 2 bin yetişkin arasında yapılan incelemede denekler, Doktor Bakhai’nin dile getirdiği belirtilerin kalple ilişkili olduğunu düşünmediklerini söyledi.

Dr Bakhai, “Kalp sorunları genellikle daha da kötüleşebilir, uyarılara dikkat edersek önlenebilir” derken, kalbe bakmanın gerekli olduğunu ve öncelik verilmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Bakhai, ayrıca Covid’in de kalp sağlığı açısından tehdit oluşturduğunu belirtiyor. 2021 NHS çalışması, Covid ile hastaneye yatırılan insanların yarısından fazlasında virüsün kalbe zarar verdiğini buldu.

Editör: Habererk Haber Merkezi