İSTANBUL, (DHA)-  Bağcılar’da 2007 yılından beri hizmet veren Bağcılar Belediyesi Hayır Çarşısı, bugüne kadar ihtiyaç sahibi 83 bin 335 aileye, toplam 626 bin 745 kıyafet ve ayakkabı yardımında bulundu. Çarşıdan son dönemde deprem bölgesinden gelen afetzedelerin de yararlandığı kaydedildi.

Hayır Çarşısı’nın önemli bir görev üstlendiğini ifade eden Belediye Başkanı Abdullah Özdemir, “Göreve geldikten sonra ilk yaptığımız işlerden biri veren el ile alan elin buluşma noktası olan bu binamızı yenilemek oldu. Artık modern bir binaya kavuştuk. İhtiyaç sahibi vatandaşlarımız mağazada alışveriş yapar gibi rahat bir şekilde ürünlerini seçebiliyorlar. Hayırsever iş insanlarımıza desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

HESABA YÜKLENEN PUANLARLA ALIŞVERİŞ YAPILABİLİYOR

Güneşli Mahallesi’nde bulunduğu belirtilen çarşıda; ürünlerin vatandaşlarla buluşturulduğu aktarıldı. Yararlanmak isteyenlerin, belediyenin Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü’ne başvuruda bulunabileceği kaydedildi. Müdürlük tarafından sosyo-ekonomik durumları araştırılıp uygunluğu tespit edilen aileler, hizmetten faydalanabiliyor. Belirlenen ailelerin hesabına alışveriş puanları yüklendikten sonra kısa mesaj ile de bilgilendirme yapılıyor. İlçe sakinleri, kendilerine sms ile gönderilen şifreyle giyim ürünlerinden hiçbir ücret ödemeden alıyor. Çarşıya günde ortalama 70-100 kişi uğrarken, bayram gibi özel günlerde ise bu sayı günlük 300-400 oluyor.

Öte yandan hizmetten son 1 aydır Kahramanmaraş merkezli depremden sonra İstanbul'a gelen afetzedeler de yararlanıyor.

Belediyeden yapılan açıklamada, “Çarşıdan 2023’ün ilk 3 ayında 3 bin 937 aile yararlandı. Her yaştan aile ferdine 52 bin 586 giysi dağıtıldı. Öte yandan Hayır Çarşısı’nın kuruluşundan bu yana geçen 16 yılda ise 83 bin 335 aileye ulaşıldı. Bu süreçte başvuru yapan ihtiyaç sahiplerine ayakkabıdan gömleğine kadar toplam 626 bin 745 giyim ürünü dağıtıldı. Hayır Çarşısı, haftanın 5 günü saat 08.30 ile 17.00 arası hizmet veriyor” denildi.

Kaynak: dha