Milli gazetenin haberine göre, Milli Eğitim Bakanlığı görevinden istifa eden ve günler sonra talebi kabul edilen Ziya Selçuk'un görevden ayrılış sürecinde, Erdoğan ve Devlet Bahçeli'nin özel görüşmesi dikkatlerden kaçmadı.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan'ın imzasıyla yayımlanan Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında, affını isteyen Ziya Selçuk'un istifası kabul edildi. Ziya Selçuk yaptığı açıklamada, "Milli Eğitim Bakanlığı görevim bugün itibarıyla nihayetlenmiştir. Bana ülkemin çocukları için çalışma imkânı sağlayan Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan'a şükranlarımı sunuyorum. Milletimize, eğitim ailemize, birlikte görev yaptığım Bakan arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Görev yaptığım süre boyunca birlikte çok kıymetli çalışmalara imza attığımız değerli çalışma arkadaşım Bakanımız Mahmut Özer Bey'e ve göreve yeni başlayan Bakan Yardımcılarımıza başarılar diliyorum." ifadelerini kullandı.

Kulislerde Ziya Selçuk'un istifasının arkasında ise Cumhurbaşkanlığı'nın var olan müdahaleleri, son dönemde bakanlığı hiçbir alanda insiyatif kullanamaz hale getirilmesi olduğu iddia edildi. Cumhurbaşkanlığı Eğitim ve Öğretim Politikaları Kurulu ile MEB arasında gerilimin sürekli olarak büyüdüğü söyleniyordu. Eğitime yönelik hemen her kararın bir süredir Cumhurbaşkanlığı Eğitim ve Öğretim Politikaları Kurulu’nun görüşleri doğrultusunda alınması MEB’de rahatsızlığa neden olduğu konuşulmuştu.

ZİYA SELÇUK'UN İSTİFA SÜRECİN KRİTİK GÖRÜŞME

Eski Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un istifa sürecinde Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin 50 dakika görüşmesi dikkatlerden kaçmadı. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin evinde gerçekleşen özel görüşme sonrası Eski Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un görevden alınması kulislerde kararın görüşmede verildiği şeklinde yorumlandı.