Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "2023'e Doğru: Aday Belli, Karar Net" temasıyla Mersin'de düzenlenen mitingde halka hitap etti. Bahçeli, mitingden sonra görüştüğü Alevi dedeleri ve sivil toplum örgütü temsilcilerine bir sürpriz yaparak, yıllar önce Nevşehir'in Hacıbektaş ilçesinde satın aldığı yaklaşık 6 dönümlük arsasını Horasan Erenleri Federasyonu'na hibe ettiğini açıkladı.

Mitingden sonra Horasan Erenleri Federasyonu Genel Başkanı ve Alevi Dedesi Mehmet Şahin'in başkanlığındaki heyette bulunan Hüseyin Öz (Horasan Erenleri Federasyonu genel Sekreteri ve Hüseyin Gazi Türbesi Dedesi), Mikdat Güler (Elazığ Ağuiçen Evlatları Cemevi Derneği Başkanı ve Ağuiçen Ocağı Dedesi), Hüseyin Durukalp (Horasan Erenleri Federasyonu Genel Saymanı, Abdallar Derneği Dedesi), Hüseyin Değerli (Toroslar Cemevi Başkanı, Kureyşan Ocağı Kanaat Önderi), Bahri Altınok, (Toroslar Cemevi İnanç Kurulu Kanaat Önderi), Bektaş Güngör (Toroslar Türkmen Tahtacıları Kanaat Önderi), Yasin Olcay (Ankara, Mazlum Abdal Derneği, Tozlu Ocağı Kanaat Önderi), Süleyman Çelikcan (Toroslar Cemevi İnanç Kurulu, Arap Alevileri Kanaat Önderi), Mehmet Öz (Hüseyin Gazi Dergahı Kanaat Önderi), Nurat Özkoku (Klikya Nehir Derneği Başkanı, Arap Alevileri Kanaat Önderi), Mustafa Keskin (Mut Tahtacılar Derneği Başkanı, Tahtacı Türkmenler Kanaat Önderi), Okan Şahin (Mut Tahtacılar Derneği YK Üyesi, Tahtacı Türkmenler Kanaat Önderi) ve Ali Özay (Mut Tahtacılar Derneği YK Üyesi, Tahtacı Türkmenler Kanaat Önderi) ile görüşen Bahçeli, Alevi Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı'nın kuruluşu ve faaliyetleri hakkında bilgi alış verişinde bulundu.

Alevi Dedeleri ve kanaat önderleri ile yaptığı sohbette Hünkar Hacı Bektaş Veli ile ilgili anılarını da paylaşan Bahçeli, Hacıbektaş ilçesinde yıllar önce satın aldığı arsayı Horasan Erenleri Federasyonu'na bağışladığını açıkladı.

Bahçeli, bu kararını bugün de sosyal medya hesaabından da duyurdu. Bahçeli paylaşımında şu ifadelere yer verdi:

"Merhum Hocamız Prof.Dr Erol Güngör diyordu ki: “Nerede evliya kabri varsa orası Türk toprağıdır. Evliyası olmayan yerde Türk de yok demektir.” Gönül dünyamızın yüksek mimarları, inanç hayatımızın şanlı mihmandarları bizi biz yapan vatan, millet ve iman türbedarlarıdır. Mazi kayıtlarımızın mana ve muhtevası değerlendirildiğinde, Anadolu’yu ve Balkanları imar ve ihya eden manevi önderlerimizin Horasan kaynağından doğup Türk-İslam ruhunu elden ele kahramanca taşıdıkları, kararlılıkla tebliğ ettikleri gayet net olarak anlaşılacaktır. Horasan erenleri bekamızın kilidi, milli ve dini birliğimizin kemer taşıdır. Merhum Hocamız Prof.Dr.Ö.Lütfi Barkan’ın “Kolonizatör Türk Dervişleri” diye tanımladığı kutlu büyüklerimiz kalpleri fethetmiş, Türk’ün dünyayı ve beşeriyeti kucaklayan mukaddes yüzleri olmuşlardır. Horasan, “Güneşin Doğduğu Yer, Güneş Ülkesi” diye bilinmektedir. Horasan mukadderat hazinemiz, kardeşlik ve kaderdaşlık hazinedarımızdır. Bizim anlayışımızda mezhep ayrışmasına ve ayrılığına asla yer yoktur. Buna gerek yoktur. Kaldı ki bu makul değildir. Alevi de bizim, Sünni de bizimdir. Hepsi birden Türk milletinin asil ve eşit mensuplarıdır. Türk ve Müslüman olmak güzelliklerin en güzelidir. Hem nimet, hem bereket, hem de varoluşumuzun ziynetidir. Milli birlik ve kardeşliğimiz adına almış olduğum bir kararı buradan paylaşıyor ve ilan ediyorum. Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesinde üstüme kayıtlı 5788,91 metrekarelik (yaklaşık 6 dönüm) arsayı bilabedel Horasan Erenleri Federasyonu’na hibe ediyorum. Mezkur federasyon yönetimiyle Mersin Mitingimiz öncesinde yaptığım bir görüşmede bu tasarrufumu kendileriyle de paylaştım. Unutulmasın ki, biz ezelden ebede uzanan ve asla kırılamayacak kardeşlik bağlarına sahibiz. Hiç kimseyle ayrımız, gayrımız yoktur. Mevzi farklılıkların muhteşem ve tarihi kaynaşmamıza herhangi bir engel çıkaramayacağına yürekten inanıyorum. Alevi de biziz, Sünni de biziz, Caferi de biziz. Hepsinden önemlisi ve önceliklisi biz Müslüman Türk milletiyiz. Horasan Erenleri Federasyonu’na hediye ettiğim arsanın takdire şayan nice hizmetlere ve manevi ilerlemeye vesile olmasını Allah’tan niyaz ediyorum. Hayırlı olsun. Anadolu’nun Türklükle ve İslamla müşerref olmasını sağlayan hikmet ve hidayet ehli Allah dostlarını, Ehli Beyt’in aziz büyüklerini, ezcümle muhterem ceddimizi hürmetle, rahmetle, minnetle anıyorum. Allah hepsinden razı olsun diyorum." 


 

Editör: Yadigar Hanım