MHP lideri Devlet Bahçeli Türkgün’nden Kadir Yıldız’a konuştu. “Cumhuriyet’in yeni yüzyılında tam beş yıldır mahalli idarelere düşen zillet gölgesini kaldırmak amacıyla insanüstü bir gayretle çalışıyoruz. Türk ve Türkiye Yüzyılı için bunu mecburi addediyoruz. AK Parti’yle karşılıklı anlayış, hoşgörü, dayanışma ve saygıya dayalı temas ve diyaloglarımız Türkiye’nin önünü açacak.” Diyen Bahçeli, yerel seçimlere yönelik çalışmalarda AK Parti ile aralarında hiçbir ihtilafın olmadığını vurguladı. Bahçeli, “Hemen hemen mutabakat sağladık. Karşılıklı anlayış, dayanışma ve saygıya dayalı temaslar Türkiye’nin önünü açacak. Uzlaşamayacağımız bir şey de yok. Çünkü bizim için her şeyden önce Türkiye’dir. Önce ülkem ve milletim diyen iki siyasi irade el ele verdi” diye konuştu.

BÜYÜKŞEHİRLERDE ORTAK  ADAY

İki parti arasında oluşturulan komisyonun çalışmalarının sonuna geldiğini dile getiren Bahçeli, “Cumhur İttifakı olarak milletimize güveniyoruz. Belediye başkan adaylarımızın isimlendirilmesi de kısa sürede yapılacak. Büyükşehirlerin tamamında Cumhur İttifakı olarak adaylarımız ortak olacak. MHP ve Cumhur İttifakı, 31 Mart seçimlerine damga vuracak” ifadesini kullandı.

AKIBETLERİ GENE BOZGUN

Muhalefetin yeni bir masa kurma teşebbüsünün boşa olduğunu belirten Bahçeli, “CHP’de değişen bir şey yok. Muhalefet partilerine hâkim olan tutarsızlık had safhada. Ne yapsalar boş, milli iradenin kati hükmünden kaçamazlar. Çürük tahtaya çivi çakılır mı? CHP ile İYİ Parti’nin HEDEP takviyeli arayışları çuvallamaya müstahak. Yeni bir masa kursalar da kurmasalar da, akıbetleri gene bozgundur” dedi.

ETME BULMA DÜNYASI

Kimliksiz, sadece koltuk ve çıkar için kurulan partilerin ömürlerinin kelebek ömrü kadar olduğunu vurgulayan Bahçeli, “Kopan İP’i tamir etseniz de faydasızdır. Biz başkasının hezimetinden zafer hayali kurmayız. Hak edilmemiş zaferler peşinde koşmayız. Oh olsun demeyiz. Fırsatçılığa tenezzül etmeyiz. Layığını buldular anlayışında olamayız. Bu dünya etme bulma dünyası” açıklamasını yaptı. 

TÜRKGÜN: 31 Mart 2024 tarihinde Mahalli İdareler Seçimleri yapılacak. Hazırlıklarınız nasıl gidiyor? Cumhur İttifakı olarak adaylarınız belli mi? Kurulan komisyonun çalışması ne durumda?

DEVLET BAHÇELİ:  31 Mart 2024 tarihinde 30 büyükşehir, 51 il, 922 ilçe, 390 belde olmak üzere 1393 belediye başkanlığının tamamında seçim yapılacak. Buna ilave olarak belediye meclis üyeleri, il genel meclis üyeleri, köy ve mahalle muhtarlarıyla azaları seçilecek.

31 Mart seçimlerine azimle, inançla ve sıkı bir şekilde hazırlanıyoruz.

En son grup toplantımızda söylemiştim: Bir derviş sabrıyla, bir akıncı sebatıyla, bir kaşif heyecanıyla, milletimizin ruhunda define arayan tıpkı bir seyyah hevesiyle mücadelemizi sürdürüyoruz.

14 Ekim 2023 tarihinde Bursa merkezli başladığımız “2024’e Doğru, Diyar Diyar Anadolu” temalı “Genişletilmiş Bölge İstişare Toplantıları”mızı başarıyla tamamladık.

Nihai toplantımızı 26 Kasım 2023 Pazar günü 9 ilimizin katılımıyla Ankara’da yaptık.

81 ilimizin tamamında milletimizin her güzel insanıyla buluştuk, görüştük, konuştuk, hasret giderdik, hedeflerimizi paylaştık, düşüncelerimizi açıkladık, inanç ve irade birliği çatısı kurduk.

Ümit ediyorum ki, Türkiye 31 Mart seçimlerinde bir kez daha al bayrakta buluşacak, Türk milleti Cumhur İttifakı’nda uzlaşacaktır.

Cumhuriyet’in yeni yüzyılında tam beş yıldır mahalli idarelere düşen zillet gölgesini kaldırmak amacıyla insanüstü bir gayretle çalışıyor, çabalıyor ve hazırlık yapıyoruz.

Cumhurun 14 ve 28 Mayıs 2023 tarihlerinde tezahür eden müstesna başarısına yerel yönetimlerde yeni bir halka eklemek istiyoruz.

Merkezi yönetimle yerel yönetimler arasında kalıcı bir denge, kapsayıcı bir uyum, kaliteli bir insicam olmasını hedefliyoruz.

Devlet Bahçeli bugün basın toplantısı düzenleyecek! Devlet Bahçeli bugün basın toplantısı düzenleyecek!

Türk ve Türkiye Yüzyılı için bunu mecburi addediyoruz.

AK Parti’yle karşılıklı anlayış, hoşgörü, dayanışma ve saygıya dayalı temas ve diyaloglarımız Türkiye’nin önünü açacak.

Hemen hemen mutabakat sağlamış durumdayız.

Aramızda hiçbir ihtilaf yok.

Uzlaşamayacağımız bir şey de yok.

Çünkü bizim için her şeyden önce Türkiye’dir.

Önce ülkem ve milletim diyen iki siyasi irade Cumhuriyet’in yeni yüzyılında el ele vermiştir.

İki partiden değerli arkadaşlarımızın iştirakiyle kurulan komisyon verimli ve müspet çalışmalarının sonuna gelmiş bulunuyor.

Cumhur İttifakı olarak başarıya inanıyor, milletimize güveniyoruz.

Kanaatim odur ki, belediye başkan adaylarımızın isimlendirilmesi de kısa süre içinde yapılacaktır.

TÜRKGÜN:  Hangi illerde Cumhur İttifakı olarak seçime gireceksiniz?

DEVLET BAHÇELİ: Zamanı geldiğinde hepsini öğreneceksiniz. Hele bir netleşsin, sonra açıklarız. Ama şunu ifade edeyim ki, büyükşehirlerin tamamında Cumhur İttifakı olarak adaylarımız ortak olacak.

TÜRKGÜN: Milliyetçi Hareket Partisi’nin adaylarını görecek miyiz? Partinize adaylık müracaatı devam ediyor mu?

DEVLET BAHÇELİ: Pek tabiidir ki, partimizin belediye başkan adaylarını açıklayacağız. 15 Aralık 2023 tarihine kadar müracaatları alacağız. Hamd olsun ilgi çok fazla. Aday adayı arkadaşlarımızın sayısı her geçen gün artıyor.

Milliyetçi Hareket Partisi ve Cumhur İttifakı 31 Mart seçimlerine damga vuracak.

Türkiye Yüzyılı vizyonuna müzahir yerel yönetimler inşallah somutlaşacak. CHP, İYİ Parti, HEDEP ve diğer marjinal partilerin aynı kümede buluşması, yeni bir masa kurma telaş ve teşebbüsleri boşuna bir gayrettir.

TÜRKGÜN:  CHP ile İYİ Parti arasındaki görüşme trafiği yeni bir masaya mı işaret ediyor? İYİ Parti Genel İdare Kurulu tarafından CHP’nin işbirliği teklifinin reddedilmesi ne anlama geliyor?

DEVLET BAHÇELİ: Masadan kalkıp yeniden oturmak, oturduğu masaya kumar masası deyip sonra kumara ortak olmak güven vermeyen bir siyaset ve siyasetçi profilidir.

Gerçekte olan şudur: Aylardır 31 Mart seçimlerine kendi adaylarıyla gireceklerini iddia edenlerin sonunda paçası tutuştu. Sıkıştılar, zora girdiler. Mecburen CHP’yle irtibat kurdular. Arkasından da işbirliği teklifini reddettiler. Mühim olan ne söylendiği değil, ne yapılacağı. Biz bu tiyatroları çok izledik, klişeleşmiş sözleri çok duyduk.

İYİ Parti ile CHP arasında simbiyotik bir ilişki var.

İYİ Parti’nin kumanda odası CHP’dedir.

CHP’ninki de HEDEP’tedir.

14 ve 28 Mayıs 2023 tarihlerinde yapılan Cumhurbaşkanı ve Milletvekilliği Genel Seçimlerinden sonra yenilgi faturası yalnızca Sayın Kılıçdaroğlu’na kesildi.

Ancak yenilginin diğer ortakları pişkince hareket ettiler. Aynaya hiç bakmadılar. Ya da bakamadılar. Buna yürekleri yetmedi.

CHP’nin yeni Genel Başkanı’nın HEDEP’e göz kırpması, bölücü ve sözde sanatçıların elini öpmesi, etnik ve mezhep kışkırtıcılığına heves etmesi, sonra dönüp dolaşıp İYİ Parti’yi ziyaret etmesi esasen aynı yoldan yürüyüp de farklı bir yere gideceğini zanneden siyasi tükenmişliğin neticesidir.

Bazı İYİ Parti yöneticileri, kurumsal işbirliğini doğru bulmadıklarını, ama Yavaş ile İmamoğlu’nu ayıracaklarını ifade ediyorlardı. Bana kalırsa itiraf edilmemiş bir işbirliğini arka kapıda sürdürecekler. Hür ve müstakil olarak seçimlere girme kararının siyasetin ve hayatın gerçekleriyle ters düştüğü açık. Çünkü İYİ Parti’nin mecali ve takati kalmadı. Günbegün eriyor, sona geliyor.

Güneşi balçıkla sıvamak imkansız. Zımnen, İYİ Parti CHP’nin yedeğine tekrar razı olmuş, dün söylediklerini bugün çiğnemeye istekli.

CHP’de değişen zaten bir şey yoktur. Zillet salgını bu parti yönetimini felç etmiştir. CHP’den gerçekten de bir yol olmaz.

Yeni bir masa kursalar da makus ve mağlup sonlarından kurtulamazlar.

Muhalefet partilerine hakim olan tutarsızlık had safhada. Hiçbir yama bu tutarsızlığı örtemez. Ne yapsalar boş, milli iradenin kati hükmünden kaçamazlar.

CHP ile İYİ Parti akıl tutulması ve kafa karışıklığı yaşıyor.

Ne yapacaklarını şaşırdılar!

Çürük tahtaya çivi çakılır mı?

CHP ile İYİ Parti’nin HEDEP takviyeli ittifak ve işbirliği arayışları çuvallamaya müstahaktır.

Birbirlerine demediklerini bırakmadılar, şimdi dönüp birbirlerinden medet umuyorlar. Yüzsüzlüğün ve siyasi omurgasızlığın bu kadarına pes doğrusu denir!

Yeni bir masa kursalar da kurmasalar da, akıbetleri gene bozgundur.

TÜRKGÜN: CHP’de kurultay yapıldı, Özgür Özel Genel Başkan seçildi. İYİ Parti de istifaların arkası kesilmedi. İki partide sular durulmadı. Bu kapsamda görüş ve düşüncelerinizi açıklar mısınız? 

DEVLET BAHÇELİ: CHP’deki genel başkan değişimi bizim konumuz ve gündemimiz değil.

Ancak yeni genel başkan adımlarını çok yanlış atıyor.

Frensiz gidiyor.

Devlet ve siyaset tecrübesinden mahrum olduğunu sürekli ispat ve işaret ediyor.

CHP’nin özelleştiğini düşünüyorum. Esir ve işgal edilmiş bir muhalefet partisinin demokrasinin onuru ve siyasi istikrar açısından tehdit olduğunu değerlendiriyorum.

Mazisi 100 yılı bulan bir partinin hal-i pürmelali içler acısı! Özgür Bey’in bir fikri müktesebatı, bir entelektüel kapasitesi görünmüyor.

Ne dediği belli değil! Fuzuli konuşuyor, polemikle genel başkanlık yapacağını sanıyor. Allah zillet ve kötülüğü aklını kullanmayanlara verir. Bunların aklı kiralanmış, fikri karalanmış, siyasetleri laçkalaşmış.

İYİ Parti’ye gelince, bu partinin yaşadığı çalkantıları, içine düştüğü darboğazları ister istemez takip ediyoruz. 

Kimliğini bulamamış, hedeflerini oluşturamamış, reaktif bir refleksle, sadece koltuk ve çıkar ikmaliyle kurulmuş partilerin ömürleri kelebeğin ömrü kadardır. Kopan İP’i tamir etseniz de faydasızdır.

Bizim temennimiz İYİ Parti’de aklıselimin ve sağduyunun öne çıkmasıdır.

Biz başkasının hezimetinden zafer hayali kurmayız. Hak edilmemiş zaferler peşinde koşmayız. Oh olsun demeyiz.

Fırsatçılığa tenezzül etmeyiz.

Layığını buldular anlayışında olamayız. İşimize bakarız, önümüze bakarız, yanlış yapanları önce Allah’a, sonra da milletimize havale ederiz.

Fakat bu dünyanın etme bulma dünyası olduğunun da farkında ve bilincindeyiz.

Editör: Habererk Haber Merkezi