Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, 24 TV'de katıldığı"Yüz Yüze" programında yeni bir müjde verdi. Dönmez, Şırnak'ta yaklaşık 1 yıldır sismik araştırmaları devam eden çalışmaların yoğunlaştığını, tamamlandığında, en büyük keşiflerden biri olacağını kaydetti.

Şırnak'ta yapılan petrol arama çalışmalarına ilişkin açıklamalarda bulunan Bakan Dönmez "Açıkladığımızda da göreceksiniz son dönemde karada yapılmış en büyük keşiflerden birisi olabilir. Bunun için biraz daha zamana ihtiyacımız var. Daha önce güvenlik nedeniyle petrol arama çalışmaları güvenli bir şekilde yapılamıyordu. Hamdolsun askerlerimizin, güvenlik personelimizin orada artık terörü temizlediği bölgelerde şimdi sismik araştırmalarımızı yaptık ve sondajlarımızı yaptık. İşte bu bahsedilen Şırnak'taki, Gabar Dağı ve civarında şu anda dört kuyuda günlük 1200-1300 varil civarında üretimimiz var. Orada kuyu sayımızı 10 ve üzerine çıkarmayı hedefliyoruz" dedi.

Gabar Dağı'nın başka bir bölgesinde yürütülen sismik çalışmaların da tamamlanmak üzere olduğunu anlatan Dönmez, "Orada keşif amaçlı sondajlarımızı yapacağız, ümitliyiz. Bazı rakamlar telaffuz ediliyor ama netleştirmeden de açıklamak istemiyoruz. Çünkü bir rakam telaffuz ettiğimizde doğruluğuna emin olmamız lazım ama ümitliyiz açıkçası, onu söyleyeyim. Açıkladığımızda da göreceksiniz son dönemde karada yapılmış en büyük keşiflerden birisi olabilir. Bunun için biraz daha zamana ihtiyacımız var. Biraz daha bekleyelim. Çalışmalar tamamlanınca inşallah onu da açıklayacağız." diye konuştu.

Bölgede şu anda 4 kuyuda üretim olduğunu, beşinci kuyuda ise sondajın tamamlandığını ifade eden Dönmez, şöyle devam etti:

"Arkadaşlar üretime alacaklar. Oradaki günlük üretimimiz şu anda 5 bin, 6 bin varil civarında. Peki Türkiye'nin toplam üretimi ne kadar? Biz 1200 kuyudan günlük 65 bin varil petrol üretiyoruz. Bu sahaya ilişkin rezerv tespit çalışmaları tamamlandıktan sonra kaç kuyu daha açabiliriz. Buna bakacak arkadaşlarımız.

İlk 5 kuyuda yakalanan üretim rakamları artacak. Petrolün kalitesi de oldukça iyi. Dolayısıyla bizim o bölgede biraz daha yoğunlaşmamız gerekiyor. Sondaj ekiplerimizi o bölgeye yönlendirdik. Onlar da inşallah çalışmalarını tamamlayacaklar. Sonrasında bu rezerve ilişkin rakamları kamuoyumuzla paylaşmış olacağız."

Bakan Dönmez, rezervle ilgili çalışmaların tamamlanmasının ardından yıl sonu veya gelecek yılın başında açıklamanın yapılabileceğine işaret etti.

Editör: Yadigar Hanım