Eda ŞAHİN-Erdi DEMİR/İSTANBUL, (DHA)- Sultanbeyli Dijital Dönüşüm ve Yetkinlik Geliştirme Merkezi’nin açılışı Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın katılımıyla gerçekleşti. Açılışta konuşan Varank, “Dünya şehri İstanbul’a yarı zamanlı belediye başkanlığını reva görüyorlar. Şunu herkes bilmeli, İstanbul Büyükşehir Belediyesi kimsenin yedek makamı değildir, olamaz. Önce 14 Mayıs’ta yaşadıkları hayal âleminden uyanacaklar, sonra da 2024’te tek yön biletle bu turist belediye başkanını İstanbul’dan uğurlayacağız” dedi.

Sultanbeyli Dijital Dönüşüm ve Yetkinlik Geliştirme Merkezi’nin açılışına Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe, Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin, Sivil Toplum Kuruluşu (STK) üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Mustafa Varank’ın bakanlıklara bugün tahsis edilen Togg ile açılışa katılması, törende renkli görüntüler oluşturdu. Togg’u merak eden birçok vatandaş ise hem aracı yakından inceledi hem de fotoğraf çekti. 

“ORTADA İBB BAŞKANLIĞI DIŞINDA HER İŞİ YAPAN BİRİ VAR”

Açılış töreni yapılan merkez ile dijital teknolojilerin iş dünyası, üretim ve endüstriyel süreçlerde kullanılması konusunda işletmelere rehberlik edileceğini belirten Varank, ilçenin ekonomik ve sosyal potansiyelini daha artıracağını söyledi. Bu durumun İstanbul için kayıp dönemin bir işareti olduğunu da kaydeden Varank konuyla ilgili şöyle konuştu:

“Bu durum, bizim belediyelerimizin ne kadar başarılı olduğunu görmemiz açısından faydalı, ama İstanbul için maalesef bir kayıp dönemin işareti. Bakınız arkadaşlar, seçildiği günden beri İBB’deki görev alanı dışında her alana göz kırpan bir siyasi profil ile karşı karşıyayız. Tabi biz eleştirince, bir bakan İBB başkanını eleştirir mi diyorlar. İyi de ortada İBB Başkanlığı dışında her işi yapan biri var. Hem bu aralar Kemal Kılıçdaroğlu ve Meral Akşener arasındaki ebeveyn kavgasının suhulete ermesi için Cumhurbaşkanı Yardımcılığı görevine de talip. Biraz daha eleştiri kaldırabilir olgunluğa erişmiştir diye düşünüyorum. 4 yıldır her fırsatta yaptığı gibi İstanbul’dan kaçmaya bahane arama zahmetinden de kurtulmuş oldu. Seçim ya da adaylık gerektirmeyen bir makam için yine ülkenin dört bir yanında geziyor. Bir bakıyorsunuz Burdur’da, bir bakıyorsunuz Sinop’ta, bir bakıyorsunuz Trabzon’da. E hal böyle olunca İstanbullular da soruyor; Sayın Başkan, İstanbul’a uğramayı da düşünüyor musunuz? Bu şehrin sorunlarıyla, acil hizmet bekleyen alanlarıyla ilgilenmeyi de düşünüyor musunuz? İstanbul halkı sizi Anadolu turnesi yapmanız için mi seçti? Durum o kadar acı ki. Şimdi ne diyorlar; 7’li koalisyon kazanırsa bu muhteremler hem belediye başkanlığı hem Cumhurbaşkanı yardımcılığı görevini beraber yürüteceklermiş. Yahu siz bu milletin aklıyla alay mı ediyorsunuz?.”

“ÖNCE 14 MAYIS’TA YAŞADIKLARI HAYAL ÂLEMİNDEN UYANACAKLAR”

Bakan Varank sözlerine şöyle devam etti:

“Hukuk tanımazlıkları bir kenara, Dünya şehri İstanbul’a yarı zamanlı belediye başkanlığını reva görüyorlar. Şunu herkes bilmeli, İstanbul Büyükşehir Belediyesi kimsenin yedek makamı değildir, olamaz. Ama biz eminiz, Allah’ın izni, milletimizin takdiriyle, kurdukları bu darı ambarı hayali 14 Mayıs gecesi tepelerine çökecek. Önce 14 Mayıs’ta yaşadıkları hayal âleminden uyanacaklar, sonra da 2024’te tek yön biletle bu turist belediye başkanını İstanbul’dan uğurlayacağız.”

“AÇILIŞA İBB BAŞKANI DA DAVET EDİLDİ AMA KENDİSİ GELMEDİ”

Bakan Varank, “Bu arkadaşlarımızın kameraların karşısına çıkınca konuşmayı çok seviyor. Ama her zaman olmayan işleri varmış gibi göstermeye çalışıyorlar. Bu projelerde en önemli katkıyı sağlayan İstanbul Kalkınma Ajansı ve İstanbul Kalkınma Ajansı'nın yönetiminde İstanbul Büyükşehir Belediyesi de var. Arkadaşlarımız bu törene İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin başkanını davet ettiler. Peki geldi mi buraya? Gelmedi. Ama ekranların karşısına çıkınca ‘Bizi engelliyorlar, bizi hiçbir yere davet etmiyorlar’ diyorlar, işin aslı öyle değil. Bu arkadaşlar gezmekten, dolaşmaktan, tatil yapmaktan iş yapmaya fırsat bulamıyorlar işin aslı bu” şeklinde konuştu.

“BU HİZMET, İSTANBUL'UMUZUN ÜRETİM EKONOMİSİNE BÜYÜK KATKI SAĞLAYACAK”

Açılışta konuşan Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin ise merkez ile ilgili “Bugün sayın bakanımızın ve siz değerli misafirlerimizin katılımlarıyla dijital dönüşüm merkezimizin açılışını yapmak üzere ilçemizin ve İstanbul'umuzun üretim ekonomisine büyük katkı sağlayacak bu hizmeti açıyoruz. Sultanbeyli'de hayata geçirdiğimiz bu merkezin temel amacı; küçük ölçekli işletmelerin e-ticarete geçişlerini hızlandırılarak, teknolojiyle birlikte değişen ekonomik ve sosyal şartlara uyum sağlayacak şekilde rekabet güçlerinin artırılması ve İstanbul'un yenilik odaklı ekonomik yapıya dönüşümüne katkısını sağlamaktır” açıklamalarında bulundu.

Kaynak: dha