Afrodit lakaplı şarkıcı ve oyuncu Banu Alkan, Trabzonlu müzisyen Nisan Nicole Rona’nın sesini izinsiz olarak kullandığı iddasıyla mahkemeye çıktı. Alkan’ın kendisine ait olduğunu söylediği ‘Beyaz Orkide’ isimli şarkısının, nakarat bölümünde müzisyen Nicole Rona’nın sesini izinsiz kullandığına ilişkin iddiaların yargıya taşınması ile karara bağlandı.

İstanbul Fikri ve Sınai Haklar Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada tutuksuz sanık Banu Alkan ile avukatı Yusuf Peksak hazırdı. Duruşmaya katılmayan Nicole Rona’yı ise avukatı İlyas Geyik temsil etti. Mahkeme, Afrodit’i ‘Mali ve Manevi Haklara Tecavüz’ suçundan 6 bin 80 lira adli para cezasına çarptırdı.

Duruşmanın ardından Alkan açıklama yaptı: ‘’Yargı önünde çıkan karara saygımız sonsuzdur.’’ ve sözlerine devam etti, ‘’Ben kazanç maksatlı bir şarkı okumadım. İbrahim Tatlıses’in de şarkısını okuyabilirim. Ben profesyonel çalışan bir sanatçıyım. ‘Beyaz Orkide’ isimli eserin söz ve müziği benim adıma kayıtlıdır. Eserin yönetmeni ve aranjörü kanser nedeniyle vefat etmiştir. Bu eser piyasaya çıkmadı. Eserin nakarat kısmındaki ses bana aittir. Bu şarkıyı stüdyoda defalarca okudum. Nicole Rona, pilot okuma için stüdyoya gelmiştir. Nakarat kısmını izinsiz kullanmışım diyor. Benim eserimde onun ne işi var? Ben kazanç maksatlı bir şarkı okumadım. İbrahim Tatlıses’in de şarkısını okuyabilirim. Söz konusu şarkıyı ticari maksatla kullanmadım. Benim ses tonum dünyaca bilinen ses tonu.”

Editör: Zuhal Ömür Tarakçı