Cumhuriyet Gazetesi yazarı Mustafa Balbay, Cumhur İttifakı ortaklarının yaptıkları görüşmelerde ülke ekonomisini değerlendirmediklerini, ekonomik sorunları iki parti arasında geçen mesajlarda ele aldıklarını yazdı. MHP’den AKP’ye giden mesajlarda "'Ekonomi iyileşmezse sandık yüzümüze gülmez' içerikli cümleler yer alıyor" ifadelerini kullanan Balbay, Cumhur İttifakı'nın kaygılarının bir hayli yüksek olduğunu dile getirdi. 

Balbay, seçim yarışında ittifakların içinde yaşanan son durumu köşe yazınıda ele aldı. "Çok parçalı iki kanat!" başlıklı yazısında Baybal, seçime 336 gün kala siyasetin çok parçalı iki kanat haline geldiğini vurguladı. 

Yazısında Cumhur İttifakı ortakları AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli arasındaki görüşmelerde ekonomik sorunların gündeme getirilmediğini, buna karşılık iki parti arasında geçen mesajlaşmalarda ekonominin öne çıktığını ifade eden Balbay, ekonominin ikinci planda kalmasını sağlayacak her şeyin MHP’nin kabulü olduğunu ileri sürdü. Balbay, 'Ekonomi iyileşmezse sandık yüzümüze gülmez' söyleminin MHP’nin derinlerinden yükselen bir ses olduğunu makalesine taşıdı.

AKP’nin içinde genç ak saçlılar diye adlandırılan bir kesimin seçim konusunda farklı düşündüğünü belirten Baybal, bu kesimin muhalefetin seçim kazanması durumunda bile bir sonraki seçimde AKP’nin güçleneceğini düşündüğünü, seçimin kaybedilmesi halinde ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçime girmeyerek bir sonraki seçime hazırlanması gerektiği şeklinde bir planı olduğunu yazdı. 

Balbay, yazısında ayrıca geleneksel merkez sağ merkez sol ayrımının ikinci planda kaldığını vurgulayarak, "Millet İttifakı ve Cumhur İttifakı olarak iki ana taraf var. Her iki tarafın da birinci gündemi öteki ittifakı geçmek. İttifak içindeki partilerin bir gündemi de sıralamada bir üstte olmak. Cumhur İttifakı Erdoğan ve Bahçeli’nin 'iki parti tek iktidar' mantığını tam yansıtmasından kaynaklanan bir sorunsuzluk yaşıyor. Ancak özellikle ekonomideki gidiş sadece AKP’nin değil, MHP’nin de sahaya inmesini zorlaştırıyor" ifadelerini kullandı.

"BÜTÜN MESELE REİSE ÖNÜMÜZDEKİ SEÇİMİN KAYBEDİLME OLASILIĞININ OLDUĞUNU SÖYLEYEBİLMEK"

AKP'de siyasete devam etmek isteyen gençlerin konuştuklarını anlatan Balbay'ın yazısı şöyle devam ediyor:

"AKP’nin siyasete devam etmek isteyen ak saçlı gençlerinin gündemi biraz daha farklı. Bu kesimlerin şu tür cümleleri daha yüksek sesle söylediği bize kadar geliyor:

Biz bu seçimi kaybetsek bile muhalefetin yapabileceği bir şey yok. Tez zamanda pes ederler. Sonraki ilk seçimde çok daha güçlü şekilde iktidara geliriz. 

Bütün mesele reise önümüzdeki seçimin kaybedilme olasılığının olduğunu söyleyebilmek. Bunun bir iktidar değişikliği anlamına gelmeyeceğini, sonrasında daha güçlü olunacağını anlatabilmek.

Eğer seçim kaybı söz konusu olursa Erdoğan dışında bir kişi aday gösterilir. Böylece kaybeden Erdoğan olmaz. Erdoğan bir sonraki seçime hazırlanır!

Yeniden altını çizelim, bunlar pencereleri açık, kapalı kapılar ardında konuşulanlar.

Erdoğan’ın iklimi şu aşamada kaybetme olasılığını konuşmaya uygun değil."

Editör: Yadigar Hanım