Beşşar Esad'ın mektup arkadaşı belli oldu. Sadece bu yıl içinde 12 kez mektuplaştıkları ortaya çıktı.

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad’ın Kuzey Kore’nin genç lideri Kim Jong-un’la mektup arkadaşı oldukları ortaya çıktı.

Suriye Ordusu'nun 25. Tümenin komutanlarından biri, Alhal haber portalına yaptığı açıklamada, Kuzey Koreli uzmanların önemli askeri noktalarda incelemelerde bulunduğunu aktardı.

Google'da en çok sorulan sorular açıklandı Google'da en çok sorulan sorular açıklandı

K.Koreli uzmanların İdlib kırsalındaki savaş planlarını inceleyip askeri teçhizat üzerinde araştırmalar yaptığı iddia edildi.

KUZEY KORE, SURİYE VE RUSYA YAN YANA

Kuzey Korelilere, Suriye Savunma Bakanlığı’ndan bir askeri heyet ve Rus subayların eşlik ettiği, İdlib ve Deyrizor eteklerine kurulan radar sistemleri ile ilgili çalışmalar yaptıkları belirtildi. K.Koreli uzmanların İsrail Hava Kuvvetleri’nin hedef aldığı bölgelerde de incelemeler yaptığı, rejim karargahlarındaki askeri teçhizatların geliştirilmesi konusunda rapor hazırladığı aktarıldı. Suriye savaşı boyunca onlarca Kuzey Koreli uzman, füze ve kimyasal silah alanında rejime eğitim verdi.

"SPORCU VE ANTRENÖR" DEDİLER

Ağustos 2018’de yayınlanan bir Birleşmiş Milletler raporunda da balistik füze üretimi ve diğer yasaklı faaliyetlerde çalışan Kuzey Koreli teknisyenlerin Suriye’yi sık sık ziyaret ettiği belirtildi. Suriye'nin ise “Kuzey Korelilerin sporcu ve antrenör olduğunu öne sürdüğü” kaydedildi. 

11 AYDA 12 MEKTUP

Yeni Şafak'ın haberine göre Esad ile Kuzey Kore arasındaki ilişki sadece askeri düzeyde sınırlı kalmadı. Beşşar Esad ile Kuzey Kore Lideri Kim Jong-un arasında da ilginç bir ilişki var. İki isim arasında sadece 2021 yılı boyunca 12 defa mektup ve mesaj alışverişi gerçekleştirildi. Bu anlamda Esad, Kim Jong-un’un en çok mektup ve mesaj gönderdiği isim oldu. Kim Jong-un, Esed’e son olarak Suriye’deki düzmece seçimlerden sonra tebrik mesajı gönderdi.