Fatih Medreseleri adlı cemaatin kurucusu Masum Bayraktar, İsmailağa Cemaati lideri Mahmut Ustaosmanoğlu'nun kendisine "mana aleminde" şeyhlik verdiğini iddia etmesi tepkilere neden oldu.

Halk TV yazarı İsmail Saymaz Mahmut Efendi diye bilinen, şeyh Mahmut Ustaosmanoğlu'nun ölümünden sonra, İsmailağa Cemaati'nde ilk şeyhlik ilanının Masum Bayraktar'dan geldiğini açıkladı. 

Bir süre önce İsmailağa'dan dışlanan Bayraktar ve arkadaşları aynı semtte, Fatih Medreseleri adlı yeni bir cemaat kurmuştu. Aynı isimde bir televizyon kanalları da bulunan Bayraktar grubunun onlarca kız ve erkek medresesi halen faaliyet gösteriyor.

Aslen Rizeli olan Bayraktar TM TV'de yaptığı açıklamada, ölümünden sonra Mahmut Efendi'yle 'Mana alemi'nde görüştüğünü iddia ederek, şeyhinin 'Siz Mahmut Efendi cemaati olarak yürüyün' dediğini iddia etmişti. Böylece topluluğuna Mahmut Efendi cemaati adını veren Bayraktar, şimdi de cemaat mensuplarına gönderdiği ses kaydıyla, şeyhliğini ilan etti.

Bayraktar, bu kayıtta yine ölümünden sonra Mahmut Efendi'nin 'Mana alemi'nde bir icazet töreni düzenlediğini, bu törende Mahmut Efendi'nin bir konuşma yaptığını ve kendisini övdüğünü, kendisine şeyhlik verildiğini savunması tepkilere neden oldu. Törenin çok kalabalık olduğunu iddia eden Bayraktar, büyük heyecan duyduğunu söylüyor. Ardından heyecanını müritleriyle paylaşıyor.

Editör: Ali Özyiğit