2. Dünya Savaşı’nda Japon imparatorluk askerleri tarafından ‘seks kölesi olarak kullanıldığı belirtilen’ kadınlardan sonuncusu, 92 yaşında hayatını kaybetti. Ölüm haberini Tayvan’da kadınların refahı için çalışan bir sivil toplum kuruluşu olan Taipei Kadınlara Yardım Vakfı duyurdu.

Vakıf, 10 Mayıs'ta yaşamını yitiren kadının, 2. Dünya Savaşı’nda Japon imparatorluk askerleri tarafından ‘seks kölesi (Comfort Women) olduğu belirtilen’ ve bu kadınların sonuncusu olduğuna inandıklarını vurguladı.

Japon hükümetinin özür dilemesi ve tazminat ödemesi gerektiği vurgulanan açıklamada, “Kadınlara Yardım Vakfı, Tayvan'ın müfredatının, Ulusal Tarih Müzesi'nin ve tarih kitaplarının Tayvan'daki ‘comfort women’ (seks köleleri) hakkındaki tarihsel gerçeği kaydetmesi gerektiğini savunmaya devam edecek böylece bu tarih, bir kişinin ölümü nedeniyle yok olmayacak. Ayrıca savaş altında kadınlara yönelik cinsel şiddetin zararlarını, kadınlara yönelik toplumsal cinsiyet şiddetinin zararları hakkında eğitim vermeye ve duyurmaya devam edeceğiz, ayrıca Japon hükümetinden kadın ve ailesinin üyelerinden özür dilemesini ve tazminat vermesini talep etmeye devam edeceğiz” denildi.

TOPLAM 200 BİN KADIN 

Taipei Kadınlara Yardım Vakfı, bilenen toplamda 200 bin seks kölesi kadından 2 bininin Tayvanlı olduğunu, 1992 yılında yaşayan 59 tanesini tespit ettiklerini açıklamıştı. Tayvan’ın güneydeki Tainan şehrinde 2018’de savaş sırasında zorla seks kölesi yapılan kadınlar için bir anıt dikilmişti.

DHA

Editör: Yadigar Hanım