Arabesk, Pop ve Türk Sanat Müziği tarzında parçalar seslendiren şarkıcı Işın Karaca ilk kez konuştu. Hastalığı hakkında daha önceleri kimseye söz etmeyen Karaca, hastalığını anlattı.

Sosyal medya hesabından hastalığını duyuran ve fotoğrafını paylaşan ünlü şarkıcı sevenlerini hem şaşırttı hem de üzdü.

Halk arasında saçkıran hastalığı olarak bilinen “Alopcia Areta” hastalığına yakalandığını ve son evrede olduğunu söyleyen başarılı sanatçı saçsız halini sosyal medya hesabı instagramdan da paylaştı.

“İKİ YILDIR BU HASTALIK İLE MÜCADELE EDİYORUM.”

Işın Karaca hastalığı ile ilk kez konuştu ve şu açıklamaları yaptı; “Gördüğünüz üzere saçım yok, kaşlarım yok, kirpiklerim de... Hatta vücudumun hiçbir yerinde kıla dair bir şey yok. Bugüne kadar verdiğim lazer epilasyon paralarına yazık. Siz bilmeden ben neler atlatmışım... Siz bilmeden en zor günümde bile peruk takıp, şarkılarımı bangır bangır söyledim. Çünkü hayat bunu gerektiriyordu… Saklamak artık daha zor gelmeye başladı hastalıktan. Paylaşma sebebim bu… Ben hep bir umutla saçlarım geri gelecek diye beklerken hastalık bu noktaya gelince, benim uzun bir süre kel kalacağımı anlayınca yükü hafifletmem gerekiyordu. Hayır, arkadaşlar... Kanser tedavisi görmüyorum. Hastalığımın adı; Alopeci Universal (AU). Kısaca; saçkıranın son evresi... Hemen bunu söylemem gerekir ki ortalığı kimse karıştırmasın. Kemoterapi tedavisi gören herkese Allah acil şifa versin. Amacım asla hastalık kıyaslamak değil. Herkesin yaşadığı kendine zaten zor. Benimkisi ise iki yıldır süregelen bir yaşam...

Hikayem çok uzun ama bir o kadar kısa... İyi okuyun. İlk aşıdan bu yana kafamda minik minik yaralar oluştu. 'Alerji mi?' dedik, 10 doktor gezdim. Değilmiş! 'Endokrinolojiye bağlı bir durum mu?' dedik. O da değilmiş...”

“MİLLET BENİ ASOSYAL ZANNEDİYOR, HALBUKİ KENDİMLE SAVAŞIYORUM.”

“Sıra geldi ikinci aşıya... Aşıdan iki hafta sonra o minik minik yaralar saçlarımla beraber döküldü. Biz o arada Emir'le saç modelleri üretmek için kuş tutuyoruz… Takma, yapıştırma, kelleyi boyama... Ne ararsan yaptık. Haydi, ben bunun üstüne bir de Covid-19 oldum mu! O minik minik dökülen saçlar bir anda para para döküldü. Bayağı Alopcia Areta olmuşum… İkinci kez Covid-19 geçirdiğimde dökülen para para bölgeler iyice açıldı. Örtmek artık imkansız olmuştu ve ben içime kapanıp, kimseyle görüşemedim çünkü anlatamadım. En sevdiklerimin cenazesine bile gidemedim. Millet beni asosyal zannediyor, halbuki kendimle savaşıyorum o arada… Her şeyi konuşabilen kadın kendince sustu… Bu arada sürekli tedavi görüyorum. Kafama yediğim iğne sayısını, yuttuğum akıllı ilaçların miktarını unuttum... Hiçbiri fayda göstermedi. 2 Ocak 2023'te hem Covid-19 hem Influenza geçirdim, inanılmaz bir kombo! Hiç tavsiye etmem…

Saçkıranı stres de tetikliyor tabii ki.. 6 Şubat 2023'de yaşadığımız hüzün ve üzüntü sanırım işin tuzu, biberi oldu… 10 Mart gecesi saçlarım, kökleri ile birlikte komple söküldü, kalanı da Mia'ya kestirdim ve biz ailecek iyileşme sürecine başladık. Önce kabul sürecini atlatmamız gerekiyordu. Zaman zaman Can hala benim canım yanmasın diye konuşmamı istemese de bu hastalığa da farkındalık yaratmak lazım diye düşünüyorum. Bu yaşadıklarımdan ötürü kimseyi suçlamıyorum. Ne de olsa bu bir otoimmun hastalığı... Haşimato tiroit hastalığım var ve takriben 28 yıldır hepinizin önünde yaşadığım kilo sorunlarıyla alakalı zaten şahitsiniz. Kısacası altta yatan bağışıklık problemlerim vardı.”

"KENDİM İÇİN HİÇ ÜZÜLMEDİM, BEN YİNE AYNI IŞIN KARACA’YIM.”

“Ben hayatım boyunca kimseden hiçbir şey saklamadım ama sanırım artık saklamaktan yoruldum. Haa, ben yine peruk takacağım. Belki de hayatımın sonuna kadar takacağım. Kirpiklerim, kaşlarım belki bir daha hiç çıkmayacak. Hep takma ile gezeceğim... İnan, bunların hiçbir önemi yok artık. Asla kötü saç günüm yok. Canım sarı isterse sarı... Esmer istersem oh ne ala…

Bu arada kendim için hiç üzülmedim. Başta inanılmaz bir şok yaşadım.

Saklama telaşı evet ama üzüntü hayır! Mia da üzülmüyor artık. Arkadaşlarını bize çağırırken, 'Anne Hayriye'yi tak' diyor çocuk. Bulaşıcı bir hastalığım yok. Enerjim gayet yerinde. Fiziksel hastalığım sıfır! Yani çok sevinmeyin kötüler... Ben hala bangır bangır şarkı söylüyorum ve söylemeye devam edeceğim. Bu dönemi yine müzik yaparak atlattım. Yaşadığım bütün duyguları 14 parçalık kocaman bir albüme sığdırdım. En büyük dayanağım yine sevdiğim insanlar; Can'ım, annem, Nur'um, gerçek dostlarım ve tabii ki evlatlarım… Ben bu yaşananları bir sınav olarak da adlandırmıyorum. Pandemi boyunca aslında bize anlattıklarının bir parçası benim yaşadığım…

Dostlar, canlar; sağlığınıza ve sevdiklerinize iyi bakın. Beni de sağda, solda kel görürseniz şaşırmayın. Yaralandığım yerden güçlendim. Varsa bu işin bir tedavisi elbette ben onu bulurum. Yoksa da benim canım sağ olsun. Ben yine aynı Işın Karaca'yım...”

ışın karaca

SAÇ KIRAN HASTALIĞI NEDİR?
Halk arasında yaygın olarak saçkıran adıyla bilinen rahatsızlığın bilimsel adı Alopesi Areata'dır. Alopesi sözcüğü saç dökülmesi anlamına gelir. Kişide yuvarlak veya oval şekilli, saçlı deri, kaş, kirpik, sakal, bıyık veya vücut kıllarında yama biçimli kayıp olması saçkıran işaretidir.

Editör: Zuhal Ömür Tarakçı