“Yarın öleceğinizi bilseniz bugün ne yapardınız?” Sorusuna yaşlı adamın cevabı ağızları açık bıraktı “Yarın öleceğinizi bilseniz bugün ne yapardınız?” Sorusuna yaşlı adamın cevabı ağızları açık bıraktı

1. Dünya Savaşı’ndaki Osmanlı’nın mağlubiyetinde bütün mesuliyet iktidardaki İttihat Terakki’ye kalmıştı. Üst yöneticileri yurtdışına kaçan partinin tüm faaliyetleri mercek altına alınmıştı. 1915’teki Ermeni tehciri de bu konulardan biriydi. Osmanlı ordusunu arkadan vuran Ermeni çetelerine karşı bir çare olarak düşünülmüş ancak birçok Osmanlı vatandaşı Ermeni bu tehcir sırasında hayatını kaybetmişti. Boğazlıyan Kaymakamı Kemal Bey de Mutasarrıf Vekili olduğu döneme dair suçlanıyordu. Görevinden uzaklaştırıldı ve gözaltına alındı. 30 Ocak 1919’da İstanbul’a getirildi. İktidarı İttihat Terakki’nin azılı muhalifi Hürriyet ve İtilaf Partisi ele almıştı. Damat Ferit Paşa’nın bütün karar ve uygulamaları tartışmaya açıktı. İşgal altındaki İstanbul’da özellikle İngiliz işgal yönetiminin etkisi altına girmişti. Ermeni tehciri yargılamaları böyle bir atmosferde başladı.

Tartışmalı ‘Divan-ı Harbi Örfi’ adlı mahkemedeki yargılamada Kemal Bey yalancı şahitlerin mahkemeyi yanlış yönlendirdiğini anlattı. Ancak netice değişmedi, Boğazlıyan Kaymakamı, Ermeni tehciri yargılamalarının ilk mahkumu oldu ve idam cezası aldı. 10 Nisan 1919’da Beyazıt Meydanı’nda kamuoyu tepkisinden de çekinilerek alelacele asıldı. Büyük bir cenaze töreni düzenlendi. ‘Büyük Şehit Kemal Bey’ pankartları altında defnedildi. Ermenilere yapmadığı zulüm yüzünden şehit edilen Kemal Bey’in iade-i itibarı yapılarak Milli Şehit ilan edildi.

14 Ekim 1922’de kanunla Boğazlıyan Kaymakamı Mehmet Kemal Bey ‘Milli Şehit’ ilan edildi.

Editör: Habererk Haber Merkezi