Borsa İstanbul’dan Kamu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan açıklamaya göre, ilk devre kesici saat 16.31 itibarıyla devreye girdi. 17.01’de endeksin açılmasının hemen ardından 17.09’da ikinci kez devre kesici çalıştı.

Tüm bu gelişmelerle Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi günü yüzde 7,37 düşüşle 5 bin 116,41 puandan tamamladı.

‘SEÇİM AÇIKLAMALARI ETKİLİ OLDU’

Borsa İstanbul’da kapanışa doğru derinleşen satış baskısına ilişkin sozcu.com.tr’ye değerlendirmelerde bulunan bir aracı kurumun strateji uzmanı BIST 100’ün gün boyunca satış ağırlıklı seyrettiğini, akşam saatlerinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın erken seçime ilişkin yaptığı açıklamaların düşüşleri hızlandırdığını kaydetti.

Arka planda başka bir durum gözlemlemediğini kaydeden uzman, piyasadaki soluksuz yükseliş sonrası durumu normal karşıladığını, ek geri çekilmelerin olası olduğunu kaydetti.

‘BELİRSİZLİKLER İLE PANİK SATIŞI’

Bir başka aracı kurumun araştırma direktörü ise satışların hangi gerekçeden kaynaklandığını açıklamanın zor olduğunu, piyasaya son dönemlerde giren görece daha tecrübesiz yatırımcıların panik satışlarının etkisi olabileceğini söyledi.

Seçim ve İstanbul Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun görevden alınmasına ilişkin bir dizi belirsizliğin de satışlara neden olmuş olabileceğini değerlendiren piyasa uzmanı, BIST 100’de 5 bin puanlara kadar geri çekilme olabileceğini dile getirdi.

Düşük faiz, yüksek enflasyon ortamında bir değişiklik olmadığını kaydeden uzman toparlanmanın olabileceğii fakat BIST 100’de 6 bin puan seviyesini görmenin zor olduğunu söyledi.

‘KREDİLİ POZİSYONLARA İLİŞKİN UYARIYORDUK’

Bir başka aracı kurumun stratejisti de beklenen düzeltme hareketinin gerçekleştiğini dile getirdi. Uzun zamandır piyasanın bazı riskleri görmezden gelerek yükselişine devam ettiğini kaydeden uzman ayrıca düşüşlerin devam edebileceği konusunda uyardı.

Piyasaya yeni giren yatırımcı sayısısının portföy büyüklüğünün 100 bin lira civarında olduğunu da kaydeden uzman bu yatırımcıların panik satışlarının da etkili olduğunu vurguladı. İlk destek bölgesinin ise 4 bin 500 seviyeleri olabileceğini ifade etti.

Ayrıca kredili işlem sayısının da çok fazla olduğunu belirten aracı kurum stratejisti, son 2 haftadır yatırımlarında kredi-özkaynak oranı yüzde 35’lere yaklaşan müşterilerine pozisyonlarını azaltmaları yönünde uyarılarda bulunduklarını söyledi.

6 aylık dönemde 7-8 kat artan enerji hisselerindeki pozisyonlara ilişkin değerlendirmelerde bulunan uzman ayrıca, “Alım karşılıkları boş. Yükselirken talep ediyorlar ama düşüşlerde kimse yok” dedi.

Editör: Habererk Haber Merkezi