Bosna Savaşı (1992-1995) sırasında katledilen 6 Boşnak, ülkenin doğusundaki Vlasenica’da bulunan Rakita Şehitliği’nde düzenlenen toplu cenaze töreniyle defnedildi.

Bosna Savaşı’nın 6 kurbanı daha Vlasenica’da toprağa verildi. Bosna Savaşı (1992-1995) sırasında katledilen 6 Boşnak, ülkenin doğusundaki Vlasenica’da bulunan Rakita Şehitliği’nde düzenlenen toplu cenaze töreniyle defnedildi.

Günler uzadı! 1 gün artık 24 saatten daha fazla Günler uzadı! 1 gün artık 24 saatten daha fazla

Bosna Hersek’te 1992-1995 yılları arasında yaşanan savaşta, Vlasenica’da 288’i çocuk 2 bin 643 Boşnak katledilmişti. Bosna Savaşı (1992-1995) sırasında katledilen ve cenazelerine yıllar sonra ulaşılan 6 Boşnak için ülkenin doğusundaki Vlasenica’da bulunan Rakita Şehitliği’nde toplu cenaze töreni düzenlendi. Törene, Bosna Hersek İslam Birliği (Diyanet) Başkanı Husein Kavazovic ve Sırp Cumhuriyeti (RS) Başkan Yardımcısı Ramiz Salkic’in yanı sıra kurban yakınları ile vatandaşlar katıldı. Kavazovic, kıldırdığı cenaze namazının ardından yaptığı konuşmada, Vlasenica Belediyesinin başında, savaş sırasında bölgede yapılan katliamdan sorumlu kişilerden birinin bulunduğunu hatırlattı.


“ÜLKEDE HALA SAVAŞ SUÇLULARI ÖVÜLÜYOR”

Kavazovic, ülkede hala savaş suçlularının övüldüğü ve soykırımın inkar edildiğini vurgulayarak, “Kurbanların, adalet arayışından vazgeçmeleri için baskıya maruz kaldıklarına şahit oluyoruz. Bu beni endişelendiriyor, zira ne katliamı gerçekleştirenlerin ne de onları destekleyenlerin tutumlarında bir farklılık görüyoruz.” dedi.

SIRP BAKAN YARDIMCISI: GEÇMİŞLERİYLE YÜZLEŞMELERİ GEREKİYOR

Sırp Cumhuriyeti (RS) Başkan Yardımcısı Ramiz Salkic de RS yetkililerinin her şeyden önce gerçeklerle, savaş suçluları hakkında verilen mahkeme kararlarıyla ve geçmişle yüzleşmeleri gerektiğini vurgulayarak, kültür, ekonomi, kalkınma ve gelecek inşasının ancak bu şekilde mümkün olacağını savundu.

“SADECE 4 KİŞİNİN SORUMLU TUTULMASI KABUL EDİLEMEZ”

Vlasenica İslam Meclisi İcra Kurulu Üyesi Mujo Hadziomerovic ise bazı Boşnakların ifadelerini değiştirmek suretiyle suçluların özgürce dolaşmasına katkı sağladıklarını kaydetti. Hadziomerovic, “2 bin 500’den fazla kurbanın katledilmesinden yalnızca dört kişinin sorumlu tutulması kabul edilemez.” diye konuştu.

“HENÜZ 21 YAŞINDAYDI, EN GENÇ KURBAN BUGÜN TOPRAĞA VERİLDİ”

Bugün Rakita Şehitliği’nde toprağa verilen en genç kurban Hasib Malcinovic’in kız kardeşi Hasija Selimovic de kardeşinin öldürüldüğünde henüz 21 yaşında olduğunu anlattı.

Annesinin Malcinovic’in toprağa verildiğini göremeden vefat ettiğini aktaran Selimovic, “Annem, ölmeden önce oğlunun cesedinin bulunmasını ve en azından kemiklerinin nereye gömüldüğünü bilmek istiyordu. Ama ömrü yetmedi.” dedi.

CESETLERİNDEN ARTAKALAN KEMİKLER TOPRAĞA VERİLDİ…

Düzenlenen toplu cenaze töreninde Malcinovic’in yanı sıra Seida Ahmetovic (1966), Avdo Kuljancic (1973), Kada Saracevic (1909), Mehmed Sitarevic (1936) ve Avdo Hodzic’in (1929) de cenaze namazları kılınarak cesetlerinden artakalan kemikler toprağa verildi. Vlasenica’da işlenen katliamlardan sorumlu tutulan 3 eski Sırp asker Dragan Nikolic, Predrag Bastah ve Goran Viskovic hapis cezasına çarptırılmıştı. Diğer yandan Vlasenica’da yer alan ve 8 binden fazla Boşnak’ın işkenceye maruz kaldığı Susica toplama kampında bir süre komutan olarak görev yapan Veljko Basic, Bosna Hersek Mahkemesinin kararıyla yaşı nedeniyle serbest bırakılmıştı.