4 dönem Nilüfer Belediye Başkanlığı döneminde 90 bin aldığı nüfusu 2019’da bıraktığında 450 bin olmuş, Bozbey’in Nilüfer Belediyesi kanalıyla ilçeyi beton stoğunun cennete getirdiği bunu da yeni İmar Alanları açtırarak trilyonluk rant alanına dönüştürdüğü iddia edilmişti.

Bozbey; 31 mart 2024 Mahalli İdareler Seçimleri’nde yine aday, ancak bugüne kadar kendisinin direkt ağzından Büyükşehir'e mi yoksa başka bir ilçeye mi kesin bir kelime çıkmadı. Bugüne kadar katıldığı programlarda yarım yamalakta olsa ağzından Büyükşehir çıkmış, hayalindeki Bursa’yı yerel medyaya 2019 vaatleri üzerinden anlatmıştı. 2,5 yıl önce CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun katıldığı bir organizasyonda “Bursa’mızı 2019’da kıl payı ile kaçırdığımız seçimlerde Millet İttifakını başarıyla temsil eden adayımız Mustafa Bozbey’e teslim” ediyorum çıkışı sonrası CHP Örgütüne küskünlüğü ile bilinen Bozbey tekrar sahalara dönmüştü. Son yapılan İl Kongresinde mevcut başkan Turgut Özkan, ADD Bursa Başkanı Gürhan Akdoğan ve geçmiş dönem Yıldırım İlçe Başkanı Nihat Yeşiltaş yarışmış, Mustafa Bozbey, Yeşiltaş’ı destekleyerek, bir anlamda geçen seçimde kendisini desteklemeyen güruha destek verdiği için sert eleştirilerin odağı olmuş, Yeşiltaş’ın seçimleri kazanmasını sağlamıştı.

Bozbey’in bu beklenmedik çıkışı; Nihat Yeşiltaş’ın elinde “Bozbey’in akçeli işlerinin dosyası var” şeklinde parti tabanında da bir dalgalanmaya neden olmuştu. 2019 seçimlerinde Bozbey’in mevcut CHP İl Örgütü ile arasın açık olması, sandıklara örgütten yeteri kadar gözlemci olarak insan göndermemesi Millet İttifakı’nın 42 bin oy yüzde 3,75 ile seçimleri kaybetmesi olarak sonuçlanmıştı. Bu sonuç Bozbey’i şoka uğratmış İl Başkanlığına İsmet Karaca gelinceye kadarda il ve ilçe örgütlerine bir daha uğramamasına neden olmuştu. Bozbey’in yaklaşan Genel Merkez Kongresi öncesi Nilüfer İlçe Belediye Başkanlığı’na dönme hamlesi ve çok yakındaki girişimleri bizzat Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu tarafından “Ya Büyükşehir yada hiçbir ilçe” sözleriyle tuzla buz oldu. Bozbey buna rağmen B Planını devreye sokarak Nilüfer’e avukat Deniz Baykal ve emlakçı İbrahim Alagöz’ün aday olması için alttan alta bir gayret içerisine girdi. Bozbey aklında bir C Planı var. C planında ise her ne kadar çalmadık kapı bırakmasa da henüz randavü alamadığı Meral Akşener’de olsa da İYİ Partiden Nilüfer adayı olmak istiyor! Gelişmeler ışık hızıyla bu mihvalde olsa da 6’lı Masa’nın bir daha bir araya gelemeyeceği görüşü Bozbey’in zihnine hakim olmuş durumda!

Gelelim o beyinleri yakan akçeli işe! Nilüfer İlçesi Yüzüncü Yıl Mahallesi Uğur Mumcu Caddesinde topu topu alabileceği 250-300 civarındaki mescit ile etrafındaki 8 villa inşaatı daha büyük kapasiteli bir cami inşaatı yapılmak için 2012 yılının başlarında 16 trilyon- (milyon) bedelle kamulaştırılır ve aynı yıl 100’cü Yıl  Mescidi Hafız Tayyar Camii olarak mahallelinin hizmetine sunulur. Caminin doğu yakasına ise daha sonra 100’cü Yıl Bursaray yapılacaktır. Kamulaştırılan toplam alan 25 dönüm, caminin kapladığı müştemalatıyla birlikte 11 dönümdür. Kalan 14 dönümlük alan o yıllarda akçeli işleri hızlı gittiği yıllarda bağışın saunaya girip aklandığı herkesin Nilüfer Belediyesi’ne ait sandığı ama tüm ortaklarının Bozbey kardeşlerinin ve Bozbey’in ilk eşi sonrasında da boşandığı Selma Çapul’a ait NİLVAK’ın uhdesine girer. Nilüfer Belediyesi ile yapılan bir protokol ile 49 yıllığına Yap-İşlet- Sonrasında Üstüne Çök yöntemiyle; belediyenin bir işini alan ama aldığı için parasının ödenmesinde sonrasında birçok sorun çıkartılan, belediyenin kasasından 1 kuruş dahi para çıkmadan Remzi Aptioğlu’nun sahibi olduğu Serendiram isimli firmaya çok amaçlı salon yaptırılır. Söz konusu bina halen VEREV isimli şirket tarafından işletiliyor. Bozbey çiftinin evliliğinin sarsılması sonrası mal paylaşımında yaşanan sorunlar Bursa basınına o yıllarda düşmezken; yeni iddialar ise dudak uçuklattı! Söz konusu bina için sadece Nilüfer Belediyesi kasasından aylık olarak 100 bin liranın üstünde bir kiranın, söz konusu binanın kaçak olarak oluşturulan üst çatı katı için ödendiği, alt katındaki marketin camiye 150 metre uzaklıkta olmasına rağmen alkol satışı yapıldığı belirtiliyor! Boşanmayı ret eden Selma Çapul’un önüne bina yapım maliyeti olarak konulan 3,5 trilyona yakın rakamı ödeyemeyeceğini söyleyince binanın hisseleri Selma Çapul’un kız kardeşi Sabiha Tosun’un eşi Orhan Tosun ile Mustafa Bozbey’e ait hisseler için ise NİLVAK Müessese Müdürü Necati Eren’in ortaklığında yine VEREV’e geçti.

Şimdi Mustafa Bozbey ve Nilüfer Belediye Başkanına Soruyoruz;

1-Bu Binanın Gerçekteki Sahibi Kim? Nilüfer Belediyesi’nin Bu Binayı Yaptırmak İçin Maddi Gücü Varken Bir Firmaya 49 Yıllığına Kiralama Yöntemiyle Nilüferlinin Cebinden Neden Binlerce Lira Ödeniyor?

2-Boşanmadaki İddialar Doğru mu? Mustafa Bozbey’in 20 Yıllık Belediye Başkanlığı Döneminde Selma Çapul’a Susması İçin Bu ve Benzeri Hülle Yoluyla NİLVAK’a Aktarılan Başkaca Yerler Var mı?

3-NİLVAK; Aile Şirketi İse Vakıf İsmini Kullanarak Vergi ve SGK İndirimlerinden Yararlanması Etik mi?

4-Mustafa Bozbey’e Bağlı Direkt Yada Dolaylı Nilüfer’de Kaç Şirket Var?

5-Mustafa Bozbey’e Ait Olan Şirket Yada Benzeri Mülklerden Geliri Net Olarak Ne Kadar?

10-2

9--1

8--2

7--4

6--6

5--7

4--8

3--9

3--9

2--10

1--10

Editör: Habererk Haber Merkezi