Alman otomotiv devi Mercedes, Türkiye’de online satış sitesi açmıştı. Galericiler ve aracılar olmadan vatandaşa araç satmak birincil hedefti. Cumhuriyet gazetesi yazarı Faik Erdemli, Alman otomotiv devinin galericilere ve aracıların şeytanın bile aklına gelmeyecek oyununa direnemediğini iddia etmişti.

 Erdemli, Mercedes’in sitesinden araç almak istediğini ve başına gelenleri anlatmıştı.

"Bu satış sistemi beni de çok heyecanlandırmıştı. Ben de istediğim aracı online satıştan rahatlıkla alabilecektim.

Ben de kendime daha uygun ve daha ekonomik olması açısından elektrikli Mercedes EQB siparişi vermek için neredeyse saat başı Mercedes-Benz online satışa giriyordum.

Ama ne mümkün. Sitede aracı görüyorum. Üzerine tıklıyorum. Satılmış.

Neredeyse bütün online satışta olan arabaların üzerine tıklıyorum. Ama hepsi satılmış olarak gözüküyordu.

Mercedes-Benz’in online satış sistemiyle güya kolayca araba alacaktık ama işler daha da zorlaşmıştı.

Siteye ne zaman girsem araçları görüyor ama bir türlü alamıyorduk.

Bu sadece benim için değil siteye giren herkesin kâbusu haline gelmişti.

Araç daha online satışa girer girmez gizli bir el aracı hemen satın alıyordu.

Düşünün araç online satışa konuyor. Daha siz aracın özelliklerine bakamadan başka birisi aracı inceliyor, kayıt yaptırıyor, kredi kartı bilgilerini girip kaporasını yatırıp aracı satışa hazır hale getirebiliyordu.

Mercedes-Benz gelen şikâyetlerden oldukça rahatsız olmuştu. İşin üzerine gidince de gerçek ortaya çıktı.

Galericiler araba almasın diye getirilen sistem yine galericilerin ve aracıların işine yaramıştı.

Galericiler ve araç alımı yapan kişiler, araç sistemi üzerinde çalışan “bot” yazılımla sisteme düşen araçları otomatik olarak satın alıyorlar. Kredi kartı ve diğer veriler bu programa kaydediliyor ve sistem aracı otomatik olarak satın alıyor.

Başta bunlara inanmak istemeyen Mercedes-Benz, online satıştan aldıkları arabalarının teslimi için bayilere gelenlerin aynı kişiler olması, aynı aileden ve aynı galerilerden kişiler olması şaşırttı.

Mercedes-Benz Türkiye bu durumu derhal Almanya Mercedes-Benz ile paylaştı.

Oluşan bu durumu şaşkınlıkla karşılayan Mercedes-Benz Almanya, ani bir kararla Türkiye’de internetten araç satışının durdurulmasını istedi.

Yapay zekânın önüne geçemeyen Mercedes, büyük umutlarla açtığı online satış sistemini daha 2 ayını doldurmadan sonlandırdı. Yeniden satışı bayilerin kontrolüne bıraktı."

Mercedes Türkiye, mevcut satış planları çerçevesinde araçlarını aktif bir şekilde sunmaya devam ettiklerini açıkladı.

Mercedes-Benz Türkiye’nin konu ile ilgili açıklaması şu şekilde:

“Mercedes-Benz Türkiye'nin online satış platformunu kapattığı veya Almanya'dan böyle bir talimat aldığı yönündeki bilgiler gerçeği yansıtmamaktadır. Şirket stratejimiz doğrultusunda, yeni satış platformumuz aracılığıyla müşterilerimize benzersiz bir dijital deneyim sunmayı taahhüt ediyoruz. Fiziksel (showroomlarımızda) ve dijital (online olarak) araçlarımızı mevcut satış planlarımız çerçevesinde aktif bir şekilde sunmaya devam ediyoruz.

Editör: Habererk Haber Merkezi