Antalya’nın Gazipaşa ilçesinde kimliği belirsiz kişilerin, caretta caretta yuvasının üzerinde ateş yakarak, yavular ve yumurtalara zarar vermesinin ardından, Daylan'da caretta carettaların yuvalarının olduğu İztuzu Plajı'nda yıllar önce otel yapılmasını önlemek için dünyayı ayağa kaldırıp caretta carettaları koruma altına alan Kaptan Juna yeniden gündeme geldi.

Daha sonra Kaptan June olarak ünlenecek İngiliz Joan Christine Fairey Haimoff, 20 yıl boyunca yelkenlisiyle Ege Denizi ve Yunan adalarını dolaştıktan sonra aşık olduğu İztuzu Plajı'na yerleşmeye karar verdiğinde başlıyor Türkiye'deki macerası. Plaja yaptığı barakasının caretta carettaların yuvasının üzerinde olduğunu farkettiğinde ise doğada sayılı kalan bu canlıları evlat ediniyor. O dönemde plaja İngiliz-Arap ortaklığıyla yapılacak otel ile caretta carettaların neslinin tükenmemesi için dünyada ses getiren eylemlerine başlıyor.

İşte, bugün kendini bilmez insanların canice yakmaktan kaçınmadığı caretta carettalara 37 yıl önce sahip çıkan, bunun için dönemin hükümetine kafa tutan ve dünyayı ayağa kaldıran Kaptan June'nin örnek alınacak hayatı...

Bu hanımefendi 99 sene önce İngiltere'de doğdu.

Babası petrol mühendisiydi, iş için Afrika'ya taşındılar, 

Uganda'da yaşadılar, Svahili dilini öğrendi, uçsuz bucaksız savanlarda çıplak ayakla koşturdu, macera filmlerini andıran hayatı işte böyle başladı. 

Çılgın, güzel etrafına ışık saçan bir kızdı.

Londra'ya döndüklerinde, bale, tiyatro, şan dersleri aldı, sahnelerde olmayı düşlüyordu ama, henüz 20'sinde aşık oldu, evlendi, eşi çok zengindi, aralarında ciddi yaş farkı vardı, bambaşka bir hayata savruldu, düşündükleri gibi gitmedi, boşandılar.

Bir başkasına aşık oldu, gene evlendi,bu seferki eşi daha da zengindi, önce New York'a taşındılar, sonra Cenevre'ye yerleştiler, muhteşem bir malikanede yaşıyorlardı, jet sosyetedeydi, ışıltılı partilerdeydi ama, Afrika savanlarında koşturan ruhunun aradığı bu değildi, gene boşandı.

Küçücük bir yelkenli aldı, tek başına, Akdeniz'e açıldı. Yunan adalarına demirledi. 

20 sene şu adadan bu adaya dolaşırken, Ege denizini avucunun içi gibi bilen, tecrübeli bir kaptan haline geldi.

1975 yılında ilk defa Marmaris'e uğradı. Dalyan'a İztuzu plajına vuruldu adeta.

Seneye gene geldi. Öbür sene,gene..Olacak gibi değildi, ayrı duramıyordu.

1986 yılında 64 yaşındayken Tası tarağı sattı, Dalyan'a taşındı. İztuzu plajında derme çatma, ilkel bir barakaya yerleşti. Bir sabah uyandı ki etrafı carettalarla dolu. Meğer yuvasını,carettaların yuvasına yapmıştı!

Çocuğu yoktu, Kaplumbağaları evlat edindi.*

Gel zaman git zaman..İztuzu Plajı'na 5 yıldızlı otel yapılacağı anlaşıldı.

İngiliz-Arap ortaklığı, 1800 yataklı bir otel dikilecekti. 

Doğal Hayatı Koruma Derneği'yle elele verdi, dünyayı ayağa kaldırdı, ABD'de İngiltere'de İsviçre'de kampanya başlattı, Turgut Özal hükümetine geri adım attırdı,otel projesini iptal ettirdi, İztuzu plajı SİT alanı ilan edildi, carettalar ilelebet kurtuldu.

Bir daha böyle bir tehlike yaşanmasın diye deniz Kaplumbağaları Koruma Vakfı'nı kurdu. 

Vakfın kurulması için gerekli olan  parayı kendi cebinden verdi.

2009'da 87 yaşındayken Türk vatandaşı oldu. Joan Christine Fairey Haimoff. Kısaca “Kaptan June” olarak tanınıyor.

8 köpeği ve 9 kedisiyle birlikte o barakada yaşadı, 
1966 model vosvosuyla Dalyan sokaklarında dolaştı, bilgisayar kullandı gündemi takip etti,

İztuzu'na çivi çakılmasın, carettaların üreme alanlarına zarar gelmesin diye mücadelesini sürdürdü, çevreci eylemlere katıldı.

Memleketinden binlerce km uzakta, memleketimizi, topraklarımızı, bizim doğamızı, bizim faunamızı ölene kadar korumaya çalıştı...

23 nisan 2022'de öldü.....

Editör: Yadigar Hanım