ABD, (DHA)- New York’ta bulunan Birleşmiş Milletler (BM) Genel Merkezi’nde düzenlenen ‘Uluslararası Göç Diyaloğu’ Toplantısı’nda konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Küresel zorluklar ve çatışmalar, çaresiz insanların üzerindeki göç baskısını artırıyor” dedi.

Uluslararası Göç Örgütü (IOM) Genel Direktörü Antonio Vitorino'ya Türkiye'deki yıkıcı depremlerde gösterdiği dayanışma için teşekkür eden Bakan Çavuşoğlu, Hatay'da depremde hayatını kaybeden 3 IOM personeli ve ailesi için de başsağlığı diledi.

Bakan Çavuşoğlu şunları söyledi:
“Küresel zorluklar ve çatışmalar, çaresiz insanların üzerindeki göç baskısını artırıyor. Ben bu zorlukları 3’lü gıda krizi olarak tanımlayacağım. Sizlerle birlikte bunların açıklamalarını paylaşacağım. İlk olarak, insanlar için bir gıda krizinden bahsediyoruz. Ukrayna’daki savaş küresel arzı kritik bir seviyeye getirdi. Biz devreye girdik, BM ile Karadeniz Tahıl Girişimi çerçevesinde dünyadaki tüm hanelere yardım ediliyor ve etkili bir şekilde uygulanmasını sağlamak için çabalarımızı sürdüreceğiz. İkinci olarak da küresel ekonomi için bir gıda krizinden bahsetmek mümkün. Yüksek faiz oranları ve enflasyon uluslararası camiada ulusların yatırımlara, fonlara ve kredilere erişimini zorlu hale getiriyor. Aynı zamanda atık gibi çevresel sorunlar varlığımızı tehdit ediyor. Gayrisafi yurt içi hasılaya oranla kalkınma yardımlarında ilk üç bağışçıdan biri olarak ekonomilerin vatandaşlara hizmet verebilmesi için elimizden geleni yapıyoruz. Öte yandan, Türkiye’nin bir merkez olarak Türkiye'nin bir merkez olarak ortaya çıkan rolü, bölgemizde ve ötesinde enerji istikrarına katkıda bulunuyor.”

‘SIFIR ATIK GÜNÜ’ VURGUSU

Çevre konusunda da üzerlerine düşeni yaptıklarını ifade eden Çavuşoğlu, "Emine Erdoğan Hanımefendi tarafından desteklenen bir girişim olan 30 Mart'ın 'Sıfır Atık Günü' olarak kutlanmasına yönelik bugünkü üst düzey etkinlik bir dönüm noktası olacaktır” dedi. Bakan Çavuşoğlu, "Üçüncüsü de düşünce dünyamızı besleyen kaynaklar açısından da bir krizden bahsedebiliriz. Teknolojik ilerleme hızlı ama dengesiz. Küresel gençlik uygun eğitim fırsatlarından veya gelecek perspektifinden yoksun, umutsuzluk içinde. Bu bizim önceliklerimizden biri. Suriyeli mülteci gençlerin yükseköğretime kayıtlarının yarısı Türkiye'de gerçekleşiyor. Sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşabilmek için yapmamız gereken çok şey var” şeklinde konuştu.

“'TEK İNSANLIK, TEK DÜNYA' YAKLAŞIMINI BENİMSERSEK SORUNLARIN ÜSTESİNDEN GELEBİLİRİZ”

BioNTech'in kurucuları Özlem Türeci ve Uğur Şahin'in, ‘göçmenlerin küresel kamu yararına nasıl katkıda bulunabileceğinin harika örneği’ olduklarını vurgulayan Bakan Çavuşoğlu, "Önümüzde karmaşık zorluklar var. Eğer 'tek insanlık, tek dünya' yaklaşımını benimseyecek olursak bu karmaşık sorunların üstesinden gelebiliriz" dedi.

TRİNİDAD VE TOBAGO DIŞİŞLERİ BAKANI BROWNE İLE GÖRÜŞTÜ

Bakan Çavuşoğlu ayrıca New York’ta Türkevi’nde Trinidad ve Tobago Dışişleri Bakanı Amery Browne ile de bir görüşme gerçekleştirdi. Bakan Çavuşoğlu sosyal medya hesabından görüşmeye dair yaptığı açıklamada, “Bir sonraki BM Genel Kurul Başkanlığını üstlenecek Trinidad ve Tobago’nun Dışişleri Bakanı Browne ile New York’ta görüştük. İkili iş birliğimizi geliştireceğiz” ifadelerine yer verdi.

ASKON HEYETİNİ KABUL ETTİ

Öte yandan Bakan Çavuşoğlu, Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği (ASKON) heyetini de Türkevi’nde kabul etti. Bakan Çavuşoğlu, “ASKON’un değerli çalışmalarını takdir ediyoruz. Deprem katkıları için müteşekkiriz. Dünyanın farklı yerlerinden ülkemize ve yaşadıkları topluma değer katan iş insanlarımızın her daim arkasındayız” dedi.

Kaynak: dha