Çaya Haziran ayı başında yapılan yüzde 43 zammın ardından bir zam daha geldi. Çaykur, kuru çay fiyatına yüzde 9,5 zam yaptığını açıkladı. Yeni zamla birlikte kuru çay fiyatlarına 8 Haziran'dan bu yana toplam yüzde 56,6 zam yapılmış oldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 3 Mayıs tarihinde Rize'de gerçekleştirdiği seçim mitinginde yaş çay alım fiyatını açıklamış, “Biliyorsunuz, geçtiğimiz yıl destek ödemesi ile birlikte yaş çaya kilo başına 7 lira alım vermiştik. Bu yıl için destek ödemesi ile birlikte yaş çay alım fiyatını kilo başına yüzde 64 arttırarak 11 lira 30 kuruşa çıkartıyoruz" açıklamasında bulunmuştu.

Erdoğan'ın bu açıklamasının ardından kuru çay fiyatlarına arka arkaya zam geldi. Sektör paydaşları, Haziran ayında gelen yüzde 43'lük zammın ardından Çaykur'un önümüzdeki aylarda çaya yüzde 10-15 oranında bir zam daha yapabileceğini ileri sürmüştü. Çaya bugün de yüzde 9,5 zay yapıldı.

EYLÜL'DE YENİ ZAM BEKLENİYOR

Sektör temsilcileri, çaya Eylül ayında yüzde 15 daha zam beklediklerini açıkladı.

Zamlı fiyat listeleri, toptan satış yapan şirketlere gönderilmeye başlandı.

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) verilerine göre, çay ve demlenen diğer içecek çeşitleri fiyatlarındaki artış, haziran ayında yüzde 14,93 ile fiyatı en çok artan ürünler arasında ilk sırada yer almıştı.

Editör: Yadigar Hanım