CHP'nin 4-5 Kasım 2023 tarihlerinde 38. Olağan Kurultayı, “İkinci Yüzyılda Demokrasi ve Birlik Kurultayı” sloganıyla düzenlendi.  13 defa yenilmesine rağmen koltuğu bir türlü bırakmayan Kemal Kılıçdaroğlu, kendi ayağına kurşun sıktı.

İkinci tura çıkmayıp da seçimden ayrılsaydı omuzlarda gezdirilirdi. Ama maalesef ya egosuna yenik düştü ya da yanındaki yardakçıların gazına gelerek ikinci turu görmek istedi.

Sonuçta ne oldu?

13 defa seçim kaybetmiş hala koltuğu bırakmam dedi. Ama delege (kendi seçtiği delege) artık gözünü açmıştı. 1. Turda Özgür Özel 682 oy alırken, KK ise 664 rakamında kalmıştı. 2. Turda ise; Özgür Özel: 812 oy aldı. KK ise; 554 oyda kaldı. Özgür Özel CHP'nin 8. Genel Başkanı olmuş oldu. Hayırlı uğurlu olsun diyoruz.

***

İktidar, enflasyonu bir türlü frenleyemiyor. Yabancı sermayeyi ne yapsalar etseler de Türkiye'ye getiremiyor. Çünkü böyle hukuksuz ve kanunsuzlukların uygulandığı bir ülkeye yabancı sermaye neden gelsin?

Bu duruma yerli sermaye de şüpheyle yaklaşıyor. Hatta uzak durmayı tercih ediyor. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek çırpınıyor, aslında aldığı ekonomik kararlar doğru kararlar olmasına rağmen iş ve sermaye çevreleri bu iktidara güvenmedikleri için dolar ve euro her gün biraz daha yukarıya çıkıyor.

Dolayısı ile, enflasyonu tek haneli rakamlara indireceklerini vaat edin iktidar ekonomiyi içinden çıkılmaz hale getirdiler. Bu saatten sonra Türkiye Ekonomisini Mehmet Şimşek dahi kurtaramaz.

Üstelik Türkiye uyuşturucu ve kara para piyasası nedeniyle gri listeye alınması Maliye Bakanının gardını düşüren başka bir konudur. Mehmet Şimşek'in çabaları bu güven duyulmayan ekonomik gidişi durdurması mümkün değildir. İktidar bu ekonomik gündemden bir hayli yorulmuş ve sıkılmıştı. Gündemi Yargıtay eliyle değiştirmeyi başarmış gözüküyor.

***

Yargıtay Bombası: Anayasa Mahkemesi TİP Milletvekili hakkında 'Hak İhlali' kararı veriyor. Ve alt mahkemeye gönderiyor. 13. Ceza Mahkemesi derhal dosyada yürütmeyi durdurup, Milletvekilini derhal tahliye etmesi gerekiyordu. AYM'nin kararları herkesi bağlayan bir kararlar manzumesidir. 13. Ceza Mahkemesi günlerce dosyayı beklettikten sonra, görev alnına girmemesine rağmen dosyayı Yargıtay 3. Dairesi'ne gönderiyor. Yargıtay, AYM kararlarına uymak durumunda olmasına rağmen sanki AYM'nin üstünde bir mahkeme imiş gibi karar veriyor.

AYM üyelerinin hakkında suç duyurusunda bulundu. Dahası TBMM'ye de tehditler savuruyordu. Yargıtay bu adamın cezasını onaylamış, sen TBMM olarak bu milletvekilinin üyeliğini neden düşürmedin diye TBMM'den hesap soruyordu. Yargıtay 3. Dairesi'nin böyle bir AYM kararını tanımamak gibi bir nosyonu yoktur. Belli ki bir yerlerden talimat aldıkları ifade edilmektedir. Türk yargı sisteminde geçmişte bir örneği olmayan bu absürt Yargı kararı karşısında çiçeği burnunda CeHaPe Genel Başkanı Özgür Özel TBMM'yi bu konu ile ilgili genel kurulu toplantıya davet etti.

Ancak Meclis Başkanı önce genel kurulu toplantıya çağırıyor ama bir yerlerden yediği fırça sonucu genel kurul toplantısını iptal ettiğini açıklıyordu. Bu gelişme üzerine, CHP, genel kurul salonundan çıkmama kararı aldı.

Dönüşümlü olarak 20'şer milletvekili olarak TBMM'de oturma eylemine devam etme kararı aldılar. Hülasa Türkiye gündemi ekonomiyi, enflasyonu ve hayat pahalılığını konuşmayı bıraktı, Yargıtay darbesini konuşur hale geldi. Sonuçta nur topu gibi Yargı karmaşası var ortada. İktidar bir taşla iki kuş vurma telaşında. Birincisi gündemin değişmesi, enflasyon ve ekonomik konular artık daha az konuşulacaktı. İkincisi de uzun bir süredir MHP ve Genel Başkanı Devlet Bahçeli zaten AYM'ye yamuk bakıyor, hatta AYM'nin kapatılmasını istiyordu. İktidarın büyük ortağı da yeni anayasa diye uzun bir süredir dillendiriyordu.

Dolayısı ile bu olay sonucu AYM hakkında yeni bir çalışma fırsatı yakalamış olacaklardı. Yeni Anayasa Kanunu içine AYM ile ilgili nasıl bir madde koyacakları belli değil. iktidar tüm yargı organlarını ele geçirmiş, her dediğini kanunlaştırıyordu. Ancak Anayasa Mahkemesi iktidarın istemediği de olsa bazı kararlara imza atıyordu. Ardından kıyamet kopuyordu.

Halbuki Anayasa Mahkemesi kararları kesindir. Temyizi mümkün değildir. Ancak müracaat hakkı varsa Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi son müracaat merciidir. AYM'nin kararları gibi, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları da kesindir. Üye ülkeler AİHM kararlarına uymak zorundadırlar.

Aklı selim galip gelirde bu Yargı karmaşası kısa sürede düzeltilir ve taşlar yerine oturtulur diye temenni ediyorum. NE MUTLU TÜRKÜM VE MÜSLÜMANIM DİYENE VE DİYEBİLENE