Bilim adamı Prof. Dr. Celal Şengör, Türkiye'nin felaketin eşiğinde olduğunu belirterek, iç savaşa doğru gittiğimizi ileri sürdü.

Ünlü jeoloji profesörü Şengör, katıldığı bir televizyon programında “Korkunç bir siyasi cehalet ve ihanet ile karşı karşıyayız. Türkiye iç savaşa doğru gidiyor. Bu durumu görmemek için enyi olmak lazım” diyerek, Türkiye'nin içinde bulunduğu durumu anlattı. 

Türk toplumunun dünyada yalnızlaştığını, zenginleştiğini zannederken, fakirleştiğini vurgulayan Şengör, “Genel olarak Türkiye'nin gidişatı felaket. Faciaya gidiyoruz yani. İç harbe gidiyoruz. Gayet açık ve bunu görmemek için enayi olmak lazım. Yani bir felakete gidiyor Türkiye. Dünyada yalnızlaşmış. Zenginleştiğini zannederek fakirleşiyor. Halk tabakaları birbirlerinden hızla kopuyor. Parçalanmaya gidiyor” ifadelerini kullandı.

Programda kendisine yöneltilen “Bölünme var değil mi?” sorusuna Türkiye'nin içinde bulunduğu durumu Selçuklu döneminin sonuna benzettiğini ifade ederek cevap veren Prof. Dr. Şengör, ”Korkunç bir şey. Yani Türkiye tarihinde daha önce görülmemiş bir felakete doğru gidiyor Türkiye. Dediğim gibi ben bunu bir tek Selçuklu döneminin sonlarına benzetiyorum. Yani orada da bunu sağlayan Baycu'dur” diye konuştu.

Türkiye’nin bir parçalanmaya doğru gittiğini, bunun da dostça olmadığını vurgulayan Şengör, şunları söyledi:

“Türkiye'nin bu kütlesini muhafaza ederek devam etmesi çok zor gözüküyor bana. Çok zor gözüküyor. Yani Türkiye bir parçalanmaya gidiyor ve bu parçalanmanın da çok dostça olacağını zannetmiyorum. Toplumun kültürü müsait değil bunu dostça taşımaya. Bu şekilde yaşamaya devam edilmesi halinde Türkiye Afganistan olur. Yani korkunç olur. Yani o olduğu zaman da biz çok hayretler içinde kalacağız. Biz nasıl böyle olduk diyeceğiz? Buna verilecek cevap basit. Hep böyleydiniz.”

Editör: Yadigar Hanım