Türkiye’nin karavancıları Gölcük’te buluştu

Türkiye’nin bir çok ilinden 50 karavan Kütahya’nın termal ilçesi Simav’ın Gölcük Yörük Yaylası’na geldi.

Türkiye’nin dört bir yanından Simav’ın bin 450 rakımlı Gölcük Yörük Yaylası’na gelen karavancılar, burada 9 gün boyunca kamp yapacak. Gölcük Yörük Yaylası’na İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Adana, Tunceli, Mersin, Antalya ve Fransa’dan 50 karavancının geldiği ve bu turizm alanının geliştirilmesi ile ilgili proje hazırlandığı, Simav Belediye Başkanlığı ile işbirliği yapıldığı bildirildi.

İzmir Kamp Karavan Derneği Başkanı Diş Doktoru Atifet Yücel, “Doğal bir ortam olan Gölcük’te, yeşil Simavımızda, hem ülkemize yeni bir kamp kazandırmanın gururunu yaşıyorum, hem memleketime ekonomik ve sosyal ve kültürel anlamda katkıda bulunmanın keyfini yaşıyorum, çok mutluyum” dedi.

"KARAVANCILAR ÖZGÜR İNSANLARDIR"

Antalya Kamp Karavan Derneği Üyesi Selahattin Kumlu, “Buraya geldiğimiz için çok mutluyum. Burası gerçekten karavan turizmi ve buna benzer doğa sporları için, son derece iyi ve geliştirilebilecek bir yer. Türkiye’nin tanıtımı açısından da önemli bir yer olduğunu düşünüyorum. Karavancılar özgür insanlardır, özgür olayım dolaşayım, doğayı ve tarihi değerleri, yapıtları göreyim diyen insanlardır” diye konuştu.

93 üyesi bulunan Antalya Kamp Karavan Derneği Başkanı Leyla Özdağ, İzmir Kamp Karavan Derneği’nin Simavlı üyeleri tarafından davet edildiklerini ve keyifli bir kamp yaptıklarını ifade etti. Özdağ, “Etkinliğin amacı Simav’ı tanıtmaktı. Bunun yanı sıra bizim de bu destinasyonu tanımamız, hem de ülkemize kamp ve karavan turizmine bu destinasyonu kazandırmaktı amacımız. Buraya gelmekten inanılmaz keyif aldık. Simav ve termal turizmi ve doğa turizmi bize çok keyif verdi. Biz kamp ve karavan turizmini ülkeye tanıtmak ile meşgulüz. Ülkemiz bu destinasyonları hazırlarsa, yurt dışına tanıtmak ve Avrupalı turizmcilerin buraya gelmesini sağlayacaktır” şeklinde konuştu.

“EVİMİZİN ÖNÜNDE KARAVAN OLMAYINCA KENDİMİZİ HAPİS HİSSEDİYORUZ”

Karavancı Ülkü Döver, ilk karavanlarını eşinin yaptığını, daha sonra değiştirerek donanımlı bir karavana sahip olduklarını belirtti. Döver, “Çadırcılıkla başladık, ve sonra karavanla devam ettik. Evimizin önünde karavan olmayınca, kendimizi evde hapis hissediyoruz, bu kadar seviyoruz” ifadelerini kullandı.

Karavan turizmi için İzmir’den Gölcük Yaylası’na gelen Erdoğan Tezcan, “Biz şu anda termal şehir Simav’ın Eynal kaplıcalarına 12 kilometre uzağında bulunan Gölcük krater gölü ve tabiat parkındaki muhteşem bir doğa içindeyiz. Türkiye’deki tüm karavancı ve çadırcı dostlarımızın, kamp ve doğa hayatını seven dostlarımızın, buraları mutlaka görmeleri gerektiğine inanıyoruz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 04 Eylül 2018, 16:42
YORUM EKLE