Değişim tartışmalarının gölgesinde kurultaya hazırlanan CHP'de genel başkanlık için sürpriz bir aday çıktı. Önceki gün İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve eski CHP'lilerle bir araya gelen SHP'nin eski lideri Murat Karayalçın, genel başkanlık mesajı verdi.

Eski Sosyal Demokrat Halkçı Parti (SHP) Genel Başkanı Murat Karayalçın, dün TV100'de önemli açıklamalarda bulundu. Daha önce Ekrem İmamoğlu'nun İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na aday olması gerektiğini seslendirdiğini hatırlatan Karayalçın, "Bunu bir kader kilitlenmesi olarak nitelendiriyorum. İmamoğlu, İBB Başkan adayı olmak zorundadır ifadesini kullanıyorum. Önceki gün Ekrem Bey'e 'ben sizin ağabeyinizim, kusura bakma benim düşüncem İBB Başkan adayı olmanız, gönül koyma' dedim. Kemal Bey'in de kader kilitlenmesi içinde olduğu kanısındayım; Ekrem Bey'in aday gösterilmesi konusunda. Parti genel merkezimiz Ekrem Bey'i aday göstermek zorunda, Ekrem Bey de aday olmak zorunda. Dediklerimi tebessümle karşıladı. Bu görüşümde ısrarlıyım" dedi.

"TARAFLAR EVET DERSE ADAY OLURUM"

Karayalçın, genel başkan adayı olup olmayacağı yönündeki soruya, "'Ağabey' formülünün doğru olduğu kanısında değilim. Bu tür bir düzenleme bizim tüzüğümüze de siyasetimize de terstir. Tarafların tümü anlaşırsa evet derim. Ben kıdemli bir partiliyim, içinde bulunduğumuz durumun aşılması için bireysel olarak görüşlerimi proje metni haline getirdim. Tüzüğümüz parti hukukudur, 100 yıllık partiyiz. Parti hukukunda ne öngörülüyorsa o yapılır. Taraflar 'evet' derse geçici genel başkan olurum" diye yanıt verdi.

İMAMOĞLU ESKİ CHP'LİLERLE BİR ARAYA GELMİŞTİ

Ekrem İmamoğlu, önceki gün CHP'nin eski genel başkanları Altan Öymen, Hikmet Çetin, Murat Karayalçın ile yemekte bir araya gelmiş, Murat Karayalçın parti yönetimini de eleştirerek, ”Adayları genel merkez belirliyor. Siyaseti genel merkez belirliyor. Bunun adı oligarşidir. CHP’de şu an bir oligarşi var” demişti.

Editör: Yadigar Hanım