5 Aralık Pazartesi günü başlayacak ve kesintisiz 12 gün sürecek görüşmelerin seçim öncesi iktidarla muhalefetin sert tartışmalarına sahne olması bekleniyor. Ana muhalefet partisi CHP bütçe maratonu için hazırlıklarını tamamladı.

Gazete Duvar'dan Serkan Alan'ın haberine göre 3 Aralık’ta 'İkinci Yüzyıla Çağrı' başlıklı ekonomik vizyon belgesini açıklayan CHP, bu programda iktidara gelmeleri durumunda hayata geçireceklerini açıkladıkları ekonomik politikaları bütçe boyunca da Meclis kürsüsünden seslendirecek.

SOYLU İÇİN ÖZEL HAZIRLIK

CHP, Meclis Genel Kurulu’ndaki bir bakanlık bütçesine de özel önem verdi. CHP Grup Başkanvekilleri ve milletvekilleri uzun süredir icraatları ve söylemleri ile tartışma konusu olan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun katılacağı bütçe görüşmesinde tam kadro Genel Kurul’da olacak.

Günde ortalama iki bakanlık bütçesinin görüşüleceği günlerde nöbetçi bir grup başkanvekili görev yaparken, 10 Aralık Cumartesi, İçişleri Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı’nın bütçelerinin görüşüleceği gün tüm Grup Başkanvekilleri ve milletvekilleri Meclis’te olacak.

KOMİSYON GÖRÜŞMELERİNDE TANSİYON YÜKSELMİŞTİ

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki görüşmelerde tansiyonun en yüksek olduğu bütçe İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun katıldığı oturumdu. Tartışmalar nedeniyle birçok kez ara verilen bu görüşmelerin sonunda tartışmalar daha da alevlendi, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, “Kara parayı aklayan da uyuşturucu ticareti yapan da şerefsizdir. İspat etmeyen Kılıçdaroğlu da şerefsizdir” ifadeleri sonrası gerilim tırmandı. İçişleri Bakanlığı bütçesi Bakan Soylu konuşmasını tamamlayamadan bitirilmek zorunda kaldı.