CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, Türk Hava Kurumu (THK) Üniversitesi'ndeki sahte diploma skandalını meclis gündemine taşıdı. Başarır, TBMM'de "Türk Hava Kurumu Üniversitesinde 2016-2017 ve öncesi yıllarda verilen yüksek lisans diplomalarının incelenmesi" amacıyla yaptığı konuşmasında sahte diploma alan isimleri tek tek açıkladı.

Başarır, yüksek lisans ve doktora programınlarında yapılan incelemelerde hiç sınava girmeyen, okulun yolunu bile bilmeyen isimlere şeker dağıtır gibi diploma dağıtıldığını kaydetti. Başarır, iktidarın sürekli davulunu çaldığını söylediği A Haber spikeri Erkan Tan'ın yanı sıra, AKP Ankara Milletvekili Lütfiye Selva Çam, Cumhurbaşkanlığı Denetleme Kurulu Genel Sekreteri Necdet Ada, Cumhurbaşkanlığı Koruma Daire Başkanı Osman Çangal, Sağlık Bakanlığı Müşaviri Gökhan Biçkur, Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı 24 ve 26’ncı dönem AKP milletvekili Ebubekir Gizligider gibi isimlerin Türk Hava Kurumu Üniversitesi'nde sınava bile girmeden diploma sahibi olduğunu savundu. Başarır, "Bunlarla mı uzaya gideceğiz biz" diye sordu.

DİPLOMADA USULSÜZLÜK İDDİASI

Ali Mahir Başarır, "Türk Hava Kurumu Üniversitesinde 2016-2017 ve öncesi yıllarda verilen yüksek lisans diplomalarının incelenmesi" amacıyla TBMM Başkanlığı’na verdiği Meclis Araştırması Önergesine dair konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

"Türk Hava Kurumu Üniversitesinin diplomalar ve yönetimiyle ilgili usulsüzlüklerinin araştırılmasıyla ilgili verdiğimiz araştırma önergesi üzerinde söz almış bulunmaktayım. Bilindiği üzere, bu üniversitenin 2011-2015 yılları arasında rektörlüğünü meşhur Ünsal Ban yapıyordu. Bugüne kadar kara para, rüşvet gibi iddialarla gündeme gelmişti, tutuklandı ama bir başka boyut daha var. Bakın, Yükseköğretim Denetleme Kurulu Başkanlığını bu üniversitedeki yüksek lisans ve doktora programlarını inceliyor, yapılan dosyalar ve öğrencilerin durumlarıyla ilgili “R, K (yani Rize, Kastamonu) Rektörlük kontenjanı” diye bir şey görüyor ve bu kontenjandan kimler yüksek lisans ve doktora programlarına yerleştiriliyor, inceliyor ve lisansüstü ve doktora diplomalarının iptaline karar veriyor. Çünkü bu kişiler hiç gelmemiş, hiç sınava girmemiş, okulun yolunu bilmiyor ama bu Rektör kendisine gelenlere şeker dağıtır gibi diploma ikram ediyor. Peki, kimler var? Bir bakalım: Mesela, çok ilginç, televizyonlarda sürekli sizin davulunuzu çalan Erkan Tan var, A Haber’in meşhur spikeri. Ne yazmış biliyor musunuz? Diplomasını almış, “Rektör Ünsal Ban’ın elini öpmek istedim, öptürmedi.” yazmış. E, tabii, böyle bir tipe diploma veren bir rektörün eli de öpülür. Kim bu? Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı 24 ve 26’ncı dönem milletvekiliniz Ebubekir Gizligider. Bu, YÖK’ün listesinde var;

Ankara milletvekiliniz var, Osmaniye milletvekiliniz var bu dönem. Başka kimler var? Cumhurbaşkanlığı Denetleme Kurulu Genel Sekreteri Necdet Ada var, Cumhurbaşkanlığı Koruma Daire Başkanı Osman Çangal var, Sağlık Bakanlığı Müşaviri Gökhan Biçkur var, 2011-2013 yılları arasında Danıştay Başkanlığı yapmış Hüseyin Hüsnü Karakullukçu var ki çok daha vahim, Millî Savunma Bakanlığında müdürler var, bir de Sermaye Piyasası Kurulu Başkanlık danışmanı Enes Çelebi var; aslında Ünsal Ban'ın kıymetli eşinin, milletvekilinizin iddialarının ortasındaki isim. Şimdi, gerçekten arkadaşlar bakın, az önce burada konuşan arkadaşımız “Kurumları yıpratıyorsunuz.” dedi. Kurumları biz mi yıpratıyoruz? Kızılayı biz mi yıpratıyoruz? AFAD'ı biz mi yıpratıyoruz? Üniversiteleri biz mi yıpratıyoruz? Ya, bu ülkenin Cumhurbaşkanı Türk Hava Kurumu Üniversitesi kurulduğunda çıktı “Türkiye'de ilk olarak uzayla ilgili bir üniversite kurduk.” dedi. Uzayla ilgili üniversiteye kontenjandan alınan isimlere bak: Erkan Tan, onunla uzaya gideceğiz ya da milletvekilleriniz ya da Hilmi Daşdemir, anketlerinizi yapıp algı yaratan televizyonlardaki bülbülünüz."

"Gelin, bunları araştırın, üniversiteler ne hâlde! Siz mimarlık fakültesine ilahiyatçıyı, hukuk fakültesine veterineri atıyorsunuz, Türk Hava Kurumu Üniversitesini bu hâle getirmişsiniz yani 50’ye yakın isim var, saymakla bitmiyor, çoğu sizin milletvekiliniz. Yahu Osmaniye Milletvekiliniz çıksın, söylesin; okul nerede? Osmaniye Milletvekili nerede? Bakayım bir adına. Mesela Ankara Milletvekili Sayın Çam nerede? Söylesin, bu okul nerede, gitmiş mi okula?"

CHP GRUBUNUN VERDİĞİ ÖNERGE AKP VE MHP OYLARIYLA REDDEDİLDİ

CHP Grubu’nun, "Türk Hava Kurumu Üniversitesinde 2016-2017 ve öncesi yıllarda verilen yüksek lisans diplomalarının incelenmesi" amacıyla TBMM Başkanlığı’na verdiği Meclis Araştırması Önergesinin, Genel Kurul’da görüşülme önerisi AKP ve MHP milletvekillerinin oylarıyla reddedildi. 

Rüşvet iddialarıyla gündeme gelen AKP Erzurum Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu'nun eşi Ünsal Ban, Türk Hava Kurumu Üniversitesi rektörlüğü yapıyordu. Ban, Sedat Peker'in yayınladığı video nedeniyle gözaltına alındıktan sonra tutuklanmış daha sonra tahliye edilmişti. 

Editör: Yadigar Hanım