DEVA Partisi'ne istifa şoku! CHP'ye katıldılar DEVA Partisi'ne istifa şoku! CHP'ye katıldılar

 CHP 38'inci Olağan Kurultayı'nın ikinci tur oylamasında 1366 delegeden 812'sinin oyunu alan Özgür Özel, CHP'nin 8'inci Genel Başkanı seçildi. Özel, "Buradan 1,5 milyon üyemize diyorum ki; 'Cumhuriyeti'n 100'üncü yılında yaşadığımız büyük üzüntüyü telafi etmek, yüzleri güldürmek, ikinci yüzyıla zaferle girmek için örgütümüzde yarından itibaren seferberlik ilan ediyorum.' Durmayacağız, çalışacağız, omuz omuza çalışacağız" dedi.

CHP 38'inci Olağan Kurultayı'nda genel başkan seçimi için yapılan ilk oylamada 1366 kayıtlı delegenin 682'si Özgür Özel'e, 664'ü Kemal Kılıçdaroğlu’na oy verirken; sandıktan 18'i geçersiz, 2'si boş olmak 20 geçersiz oy çıktı. Salt çoğunluk olan 684 delegenin oyu sağlanamadığı için genel başkanlık seçimi 2'nci tura kaldı. İkinci turda ise 1366 delegenin 812'sinin oyunu alan Manisa Milletvekili Özgür Özel, CHP'nin 8'inci Genel Başkanı seçildi.

SAYIN KEMAL KILIÇDAROĞLU'NA TEŞEKKÜR EDİYORUM

Özel, seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından bir teşekkür konuşması yaptı. Özel, "Hayatımın en büyük gururunu, en büyük onurunu yaşıyorum. Bu, Cumhuriyet Halk Partisi'nin 100'üncü yılında ve CHP'nin hatta Türkiye'nin 100'üncü yılında kurulan ilk sandığında ikinci yüzyıla yön verecek. Partimizin kurultayında oy birliğiyle ve hepimizin yürekten desteklendiği şekilde şahsımıza verilen bu onurlu görevi layıkıyla yerine getirdiğimiz tüm Cumhuriyet Halk Partililer adına size teşekkür ediyorum. Bugün ilk tur sonuçlandıktan sonra, o daha önce pek az deneyimlenen ve 2 oy farkla ikinci tura kalan seçim sırasında, 'Ben oraya geleyim Özgür başkanımızın elini kaldırayım' diye niyetini ifade eden ve hepimizi duygulandıran, şimdi gönlü bizimle birlikte olan, bundan sonra başlattığı adalet yürüyüşüne hep beraber devam edeceğimiz, Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'na teşekkür ediyorum. Sırtıma, omzuma yüklemiş olduğunuz sorumluluğu farkındayım. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün, İsmet Paşa'nın, Bülent Ecevit'in, Deniz Baykal'ın, Murat Karayalçın'ın, Hikmet Çetin'in, Altan Öymen'in ve Kemal Kılıçdaroğlu'nun koltuğunda oturmak, onların emanetine sahip çıkmak bundan sonra benimle birlikte hepimizin görevidir. Ben sizlere güveniyorum" dedi.

YARINDAN İTİBAREN SEFERBERLİK İLAN EDİYORUM

Kurultay salonundan CHP'nin 130 milletvekili ile el ele, omuz omuza çıktığını söyleyen Özel, "Salona il başkanlarımızla girdik. Bu salonda 81 il başkanımızla kol kola, omuz omuza çıkıyorum. İnsan sayıları çok konuşuldu. Ben seçim sonuçlarımı Sayın Başkanım müsaade ederse, 1366 delegemizi bana oy vermiş kabul ediyor, hepsini teşekkür ediyorum. Zorlu bir süreci geride bıraktık. Kolay değildi, büyük bir üzüntünün, travmanın arkasından umutsuzluğu umuda çevirmek, düşmüş omuzları dikleştirmek, yere bakan yüzleri havaya kaldırmak ve asılan suratları güldürmeye inandık. Arkadaşlarımızla inandık, sizlere inandık siz de inandınız umudu yükselttiniz. Bu son süreçte, bu salondan dışarıya hiçbir kırgınlık çıkarmayacağıma kendi adıma söz veriyorum. Benim süreç boyunca ve bugün istemeden kırdıklarım olduysa affola. Grubumuz pazartesi sabahından itibaren Plan Bütçe Komisyonu'ndaki mücadelesine büyük bir enerjiyle ve tek yumruk olarak devam edecek. Bizler de hep birlikte 5 ay sonraki çok önemli yerel seçim sürecine odaklanacağız. Buradan 1,5 milyon üyemize diyorum ki; 'Cumhuriyet'in 100'üncü yılında yaşadığımız büyük üzüntüyü telafi etmek, yüzleri güldürmek, ikinci yüzyıla zaferle girmek için örgütümüzde yarından itibaren seferberlik ilan ediyorum.' Durmayacağız, çalışacağız, omuz omuza çalışacağız. Elimizdeki belediyelerin tamamı yeniden kazanacak, yanlarına yenilerini ekleyecek ve hep birlikte büyük bir zaferi kazanacağız. Ben buna inanıyorum. Bunun için de sizlere güveniyorum" ifadelerini kullandı.

HEP BERABER BÜYÜK ZAFERLER YAŞAYACAĞIZ

Özel, kendi adına verdiği 2 sözü tutacağını ifade ederek, "Örgüte verdiğim bütün sözleri tutacağım. Yarın sabah 9.30'da 81 il başkanıma, yarınki Parti Meclisi sürecini görüşmek üzere toplantı koydum. Ön seçime yönelik, bundan sonra bu partiye yakışır her türlü iyileştirmede verdiğimiz sözleri hep beraber zaman kaybetmeden tutacağız. Bir de benim bir sözüm var. Sayın Başkanın da emeğinin çok olduğu Hatay. Hatay'a gittiğimde siyaset konuşmadım. Dedim ki; 'Mazbatamı alacağım ve ilk ziyareti Hatay'a yapacağım. Hatay'ı ve deprem bölgesini sürekli gündemde tutacağım, söz veriyorum.' Devamında ertesi ziyaretim ikinci memleketim Osmaniye'ye olacak. Söz verdim, Osmaniye'ye geliyorum. Bundan sonra hep beraber büyük zaferler yaşayacağız. Bugün burada zafer Cumhuriyet Halk Partisi'nden bir adayın değildir. Bir ekibin değildir. Bir yarışmanın sonunda kazanılan bir sefer değildir. Bugünkü zaferin talibi, bütün Cumhuriyet Halk Partililerdir. Biz bütün Türkiye'ye ve dünyaya parti içi demokrasiyi, çoklu yarışı, Cumhuriyet Halk Partisi'nde genel başkanın demokratik seçimlerle değişebileceğini hep birlikte gösterdik. Şimdi önceki genel başkanlarımızla, Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'yla ve bu partiye emek veren herkesle birlikte el ele, omuz omuza yerel seçim zaferi için yola çıkıyoruz. Yolumuz açık olsun. Hepimizi çok seviyorum. Saygılar sunuyorum" diye konuştu.

Editör: Habererk Com