50. Hükümette Başbakan olarak görev yapan eski Doğru Yol Partisi Genel Başkanı Tansu Çiller'in siyasete geri dönüp dönmeyeceği merak konusu olmaya devam ediyor.

Önce AKP saflarında siyasete döneceği iddia edilen, sonrasındaysa yeni bir parti kurarak Cumhur İttifakı saflarında mücadele edeceği konuşulmaya başlanan Çiller; Karabük'te uydudan yayın yapan BRTV'ye telefonla bağlanarak çarpıcı açıklamalar yaptı.

Türk ekonomisinin gidişatından memnun olduğunu kaydeden Çiller, siyasete ancak milletin kendisine görev vermesi halinde döneceğini ifade etti. Türk siyasetinde merkez sağ ve merkez sol partiler olmadığını, Türkiye'nin ihtiyaç duyduğunu düşündüğü merkez sağın yeniden kurulmasına öncülük edebileceğini belirten Tansu Çiller, muhalefet partilerine de sert sözlerle yüklendi.

İSİM VERMEDEN AKŞENER'E YÜKLENDİ

Tansu Çiller, başbakanlığı döneminde İçişleri Bakanı olarak görevlendirdiği ve 2017 yılında MHP'den kopan kadrolarla İyi Parti'yi kuran Meral Akşener'i sert sözlerle eleştirdi. İyi Parti'nin merkez sağ iddiasının altını dolduramadığı görüşünü savunan Çiller, Akşener'i siyasi kariyeri üzerinden hedef aldı:

"Şu anda eksik gördüğüm bir şey var. Türkiye’de merkez sağ yok. Yani merkez sağ ve merkez sol da yok aslında. Merkez sağım diye ortaya çıkanlar aslında merkez sağ değil. Doğru Yol Partisi’nden kopup sonra AK Parti’nin kurucusu olup sonra MHP’nin elini öpüp sonra ondan çıkıp ben merkez sağ olacağım diye birtakım milliyetçi ayakları kesen, milliyetçi cenahı o parti içinde yok eden bir yaklaşımla merkez sağ olunmuyor."

Çiller, kendi merkez sağ tanımını ise "Merkez sağ gerçekten bütün ülkeyi kucaklayan herkesi rahat ettiren ama Türkiye’nin aynı zamanda milliyetçilik ruhunu tek çakıl taşı vermem anlayışıyla icraata koyan, uygulayabilen, uluslararası düzeyde bunu yapabilen bir yaklaşımdır" sözleriyle ortaya koydu.

"HER İKİ BLOK DA TÜRKİYE'Yİ PARÇALAMAK İÇİN UĞRAŞIYOR"

Yeni bir uluslararası düzen kurulduğunu ifade eden Çiller, soykırımcı Çin Halk Cumhuriyeti'nin 10-15 yıl içerisinde dünyanın birinci gücü haline geleceğini ve Türkiye'nin hem Çin öncülüğündeki blokun hem de ABD-Avrupa blokunun tehdidiyle karşı karşıya olduğunu söyledi. Çiller, ülkenin uluslararası düzeyde düzlüğe çıkarılması gerektiğini şu sözlerle ifade etti:

"Türkiye zannedildiğinden çok daha vahim bir sorunla, uluslararası sorunla karşı karşıya. Yeni bir dünya kuruluyor. Bu kurulan yeni dünyada iki blok oluştu. Bunlardan bir tanesi Çin. Ki 10-15 yıl içerisinde birinciliği alacak. Tüm gelir olarak dünya gelirinin en birincisi olacak. Çok az zamandan bahsediyorum. Eskiden biz bunu yüz yıl sonra falan derdik. 10-15 yıl diyorum. Bunun yanında Rusya, Hindistan, İran var. Bir blok oluşmaya başladı.

Öbür taraftan hiç olmadığı kadar Avrupa ve Amerika birbirlerine yaklaştılar. Aslında Avrupa ve Amerika’da insan haklarının iyi olmadığını görüyoruz. Küçücük kızlar, minicik bebekler görüyorsunuz sahillerde ölüyorlar. Biz almayız diyorlar. Niçin? İslam dünyasından geliyor, Müslüman diye. Veya kendilerinin istedikleri bir kültürden gelmiyor diye. Bütün dünyada insan hakları adeta ayaklar altına alındı.

Böyle bir dünya Türkiye’nin bölgesinde parçalanması için her iki blok da uğraşıyor. Yani bunu bir tehlikenin farkına vararak uluslararası düzeyde Türkiye’yi düzlüğe çıkarmak lazım."

"İKTİDARI BEĞENMİYORLAR, BÖYLE BİR MUHALEFET ÇIKTI"

Türkiye'nin karşı karşıya olduğu tehditlere karşı zayıf karnının bölünmüşlük olduğunu dile getiren Çiller, bu bölünmüşlüğün iktidara cephe alan ve onu beğenmeyen muhalefet tarafından yaratıldığını kaydetti.

"Türkiye’nin önüne koydukları o 6’lı masa, 6’lı koalisyonlarla bir yere gitmek mümkün olmadığını biliyorum" diyen Çiller, konuşmasına "Şimdi aralarından daha henüz bir Cumhurbaşkanı adayı çıkaramamış. Birisi çıkıyor iradesini koyamıyor. O irade altı parçaya bölünmüş. Hepsi farklı bir şey düşünüyor. Yani daha Cumhurbaşkanı adayını belirlemekte bir araya gelemeyen ve bir aday çıkaramayan o iradeyi bölüşürken kavgaya düşen bir irade nasıl olacak da bir araya gelip de Türkiye’yi böyle bir ortamda idare edecek" diye devam etti.

"MERKEZ SAĞIN KURULMASINA YARDIMCI OLABİLİRİM"

"Türkiye’nin başına neler gelebileceğini görüyorum. Onun için bir merkez sağa ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. Bunun kurulmasına yardımcı olabilirim. Bunun başını çekebilirim. Bu kapıyı açık tutmak için mücadele verebilirim. Ben karar da vermedim. Milletim karar versin.

Bana çok ısrar edildi şu ana kadar gel diye, ben dedim ki niye geleyim? İyi gidiyor işler. Türkiye rahat büyümesi iyi. Bir ihtiyaç olacak ben bu ihtiyaca cevap verdiğimi göreceğim ve Türkiye çok büyük bir tehlike altında göreceğim. Şimdi bütün bunlar bir araya gelince benim bu ülkenin bana verdiklerinden sonra, bana verdikleri tecrübelerden sonra eğer benim üstümde bir vebal, görev varsa bunu yerine getirmekten kaçmamalıyım. Ama böyle bir talebim, isteğim yok. Heyecanım Türkiye için."