Maddi durumu iyi olmayan ailelere 2 yıl boyunca destek almak mümkün… Detaylar haberimizde…

Maddi durumu iyi olmayan ailelere mama ve bez yardımı yapılabiliyor. Peki başvuru yaparken nelere dikkat etmek gerekir? Başvuru evrakları nelerdir? İşte mama ve bez yardımı almak isteyen ailelerden talep edilen tüm koşullar ve başvuru şartları...

Ekonomik olarak zor durumda olan ailelere devlet destekleri kapsamında mama ve bez yardımı sağlanır. Bu yardımlar paket halinde sunulur ve 2 yıl boyunca devam eder. Çocuğu olan ailelerin çocukları için sağlanan destekleri almak için yazılı başvuru yapılması gerekir. Yazılı başvuru öncesinde ise ailelerden bazı başvuru şartları talep edilir.

2022 MAMA VE BEZ YARDIMI ALMAK İÇİN YAPILMASI GEREKENLER

Aileler mama veya bez yardımı almadan önce başvuru şartlarını sağladıklarından emin olacaklar. 2 yıl süren yardımlar için ailelerin başvuruları ekonomi şartları göz önünde bulundurularak değerlendirilir. Ailenin ekonomik durumu iyi sosyal güvencesi var, düzenli geliri var ise başvuru önceliği bu kapsamda olmayan ailelere sağlanır. Ancak hane kişi sayısının yüksek olması ve diğer etmenler ile mama ve bez yardımları alınabilir. Genel olarak mama veya bez yardımı almak için başvuru yapacak olan vatandaşlardan talep edilen şartlar şu maddelerle sıralanır.

Mama ve bez yardımı başvurularında ailenin ekonomi durumuna bakılır ve hane geliri yüksek olan ailelerin başvuruları kabul edilmez.

'KUR KORUMALI' FİYASKO! 'KUR KORUMALI' FİYASKO!

Belediyeler veya diğer kurumlardan mama yardımı, bez yardımı almak isteyenlerin hane başı aylık ortalama geliri asgari ücretin 1/3’ü şeklinde olması gerekir.

Mama yardımı, bez yardımı için ailenin 0 ile 3 yaş arasında bebeği olması gerekir.

İşsiz, çalışmayan ve dar gelirli aileler küçük çocuk sayısı kadar yardım başvuru yapabilirler. Örneğin ailenin 2 küçük çocuğu varsa 2 çocuğu için de başvuru yapabilir.

MAMA VE BEZ YARDIMI BAŞVURULARI NEREYE YAPILIR?

Mama ve bez yardımı başvuruları için vatandaşlar Aile Bakanlığı birimlerine e-Devlet sistemini kullanabilirler. Yardımlar için e-Devlet sistemine giriş yapılması gerekiyor. Daha sonra sistemde Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın hizmetlerine erişim sağlanacak. Ardından "Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti" ekranından başvuru talebi iletilecek.

E-devlet üzerinden değilde şahsen başvuru yapacak olan aileler ise başvurularını kendi yaşadıkları ilçelerde yer alan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına yapacaklar. Vakıflara gidecek vatandaşlar öncelikle form dolduracaklar daha sonra ise başvuru için kurum tarafından talep edilen evraklar teslim edilecek.

SYDV dışında belediye başkanlıklarının da mama yardımı, bez yardımı ve çocuklara özel aile destekleri bulunmakta. İhtiyaç sahibi aileler bu kurumlara da başvuruda bulunabilirler.