Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'a desteğini açıklayan ve Cumhur İttifakı ile temas halinde olan HÜDA PAR'a ilişkin tartışmalar devam ederken, bir tepki de ittifakın küçük ortağı Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustaafaa Destici'den geldi. 

BBP Genel Başkanı Destici, Ülke TV’de katıldığı programda dikkat çeken açıklamalarda bulundu. AKP ile her konuda aynı düşünmediklerini vurgulayan Destici, HÜDA PAR ile yapılan görüşmeyi eleştirdi. HÜDA PAR'ın parti programında olan kavramların ülke için tehlike olduğuna değinen Destici, şunları söyledi:

“HEPSİNİ SÖYLEMİYORLAR AMA PARTİ PROGRAMLARINDA VAR”

“HDP bir terör örgütünün partisidir. Hala Türkiye’yi bölmeye; sivilini askerini polisini şehit etmeye çalışan, bununla ilgili silahlı mücadele veren bir terör örgütünün uzantısıdır. Ama şimdi HÜDA PAR’a baktığmız zaman evet onaylamayacağımız şeyler var. Anayasa’da Türklük kavramını çıkarılması gibi. Gerçi bunlar ‘Hepsini söylemiyoruz’ diyorlar. Ama programlarında var. HÜDA PAR’la görüşülebilir. Görüşmeden konuşmadan rahatsızlık olmaz. Herkes fert olarak siyasi olarak düşüncelerini ifade edebilirler. BBP ile AKP’de her konuda aynı düşünmüyor. Ama bunu terör ve şiddetle demokrasinin dışına çıkarak gerçekleştirmek isteyemez. Kırmızı çizgi budur. HDP ile HÜDA PAR’ı ayıran budur.

“20 SENE ÖNCESİNDE KALMIŞ”

HÜDA PAR’ı Hizbullah’ın geçmişteki eylemleri ile eleştirenler var, doğrudur. Hizbullah'ın kanlı eylemleri geçmişteki kabul etmiyoruz. HÜDA PAR onları savunuyor mu? Ya da onları yapan terör örgütü var mı? Yok. Onlar 20 sene öncesinde kalmış. HÜDA PAR’ı şunu yapması lazım, benzerini yapıyor ama netleşmesi lazım. Bütün terör eylemlerine karşı olduğunu ister Hizbullah ister PKK bütün terör örgütlerine karşı olduğunu çok net, Hizbullah’ı içine katarak söylemelidir. Türkiye’de bir dönem terör estiren örgütten bahsediyoruz. HÜDA PAR’ı Genel Başkanı Zekeriya Bey ülkenin milletin bütünlüğünden yana olduklarını ifade ediyor.

“HİZBULLAH'IN YOK EDİLMESİNDEN SONRA ÇIKMIŞ BİR SİYAASİ HAREKET”

İlk dört madde ile ilgili problemleri olmadığını söylüyor. Bunları netleştirmesi lazım ki kimseye fırsat verilmesin. Biz bu konuda, şu haliyle tabii ki özellikle Hizbullah üzerinden yapılan eleştirenler ve Hizbullah üzerinden net tavır gerçekleştirmedikleri için Cumhur İttifakı ve HÜDA PAR’a eleştiri var. Ama HÜDA PAR’ı’ın hiçbir terörle bağlantısı yok. HÜDA PAR Hizbullah’ın yok edilmesinin ardından çıkmış bir siyasi hareket. Ha onun içerisinde orada görev almış bir takım insanlar var.”

“ÖCALAN İLE GÖRÜŞMEYE ERDOĞAN DA 'YANLIŞTI' DEDİ”

Son olarak 2019 seçimlerinde Osman Öcalan’ın TRT ekranlarına çıkarılmasını da eleştiren “Terörist başının TRT’nin bir kanalına çıkarılması yanlıştı, o zaman söyledim. Sayın Cumhurbaşkanı ile görüştüm kapıda söyledim” dedi. Destici bunun üzerine sorulan “Erdoğan ne dedi?” sorusunu geçiştirerek “Yanlıştı” demekle yetindi.

Editör: Yadigar Hanım