Jandarma Kıdemli Albay Aziz Ergen otel yangını ile alakalı kendi ifadeleri ile anlatıyor;
“Kara Temmuz;
02 Temmuz 1993’de;

Sivas’ta Madımak oteli yakıldığı gün J. Gn. K. lığı Hrk. Mrkz. de (Kur. Bnb.)  görevliyim. Birlik arıyoruz olay bölgesine intikal ettirmek için.
Aktif durumda olan j. K. Komd. Tb. ları ve Bölükleri  PKK’nın ordulaşma sürecinde olduğu için Güneydoğu Bölgesine kaydırılmıştı. Aniden telefon çaldı. Telefonu açıp buyurun diyerek kendimi ve rütbemi tanıttım.

‘Binbaşım ben Erdal İnönü kimseye ulaşamıyorum.  Başbakan yok İçişleri Bakanına da ulaşamıyorum. Çırpınıyorum! İçişleri Bakanına ulaşma imkanınız var mı? Otel yanıyor’ dedi.

‘Efendim takip ediyoruz birlik kaydırmaya çalışıyoruz. Hemen komuta katına zat-i alinizin telefonunu bildiriyorum’ dedim.
‘Sizi de bilgilendireceğiz’ diyerekten telefonu kapattım. Başbakan yardımcımızın aradığını durumun çok acil olduğunu ilettim. Zaten komutanlar da konuyu takip ederek Hrk. Mrk.ne gelerek çalışmalarımıza nezaret ediyordu. Karargahımızın içinden bir kapı var İç işleri Bakanlığına geçiliyordu. Gidildi fakat İçişleri Bakanı kayıp ve telefonlara çıkmıyor. Akıllı telefonlarda yok. Sadece telsiz var. Sonuçta herkes ortaya çıktı. Ne zaman? Ama otel ve içindekiler yandıktan sonra.
Anlıyoruz ki; Emperyalizmin ve işbirlikçilerinin siyasi iktidarların politikalarını yönlendirmeleriyle ortaya çıkan sonuçlar olduğunu görüyoruz. Bu olayın benzerlerini kayıp silahlar, Hizbullah, faili meçhul cinayetler, Uğur Mumcu’yu katledenlerin nerede saklandıklarını, PKK’nın kuruluşunda kimlerin bilgisi olduklarını istemeyerek de olsa meslek yaşamımız karşımıza çıkarttırdı. Çünkü Eşref Bitlis’in emrinde yetişen bir Subay olarak bu olaylarla karşılaşmamak mümkün değildir!
Bütün bu olaylardan ilgili kurumlar ve kurumlarda görevli olanların sorumluluğu olup tarihin kirli sayfalarında yerlerini alacaklardır. “

AZİZ ERGEN KİMDİR?

1960 yılında Elazığ’da doğdu. 1979 yılında Kara Harp Okulundan Teğmen olarak mezun oldu. 9 yıl süre ile Antalya, Nevşehir, Tunceli, Diyarbakır, Çanakkale ve Van'da Komando Eğitim ve Asayiş Bölük komutanlığı yaptı.

1992 yılında Kara Harp Akademisi’nden mezun oldu.

1992-1997 yılları arasında Jandarma Genel Komutanlığı Plan Prensipler Daire Başkanlığında, 5 yıl Savunma, Araştırma, İnceleme Şube müdürü olarak görev yaptı.

1997-2000 yılları arasında Batman Jandarma Bölge Komutanlığı Kurmay Başkanı olarak görev yaptı. Bölgede ağırlıklı olarak PKK ve Hizbullah Terör Örgütü operasyonlarını koordine etti.

2000–2001 yılları arasında Jandarma Genel Komutanlığı Kaçakçılık ve Organize Suçlar Daire Başkanı olarak görev yaptı.(Yurt içi Yurt dışı operasyonlar, Beyaz enerji ve Mavi akım operasyonları)

2001–2003 yılları arasında Beytepe Jandarma Okullar Komutanlığında Kurmay Başkanı olarak görev yaptı.

2003–2004 yıllarında Şırnak Uludere-Gülyazı Taktik J.Sınır Alay komutanı olarak görev yaptı. Bu dönemde 19 Mayıs 2004 de Kuzey Irak topraklarında PKK kamplarını gözetleyen emrimde görevli Türk Timimizi, birinci çuval hadisesindeki gibi esir alarak Bağdat’a götürmeye gelen 60-70 kişilik Peşmerge grubundan bir ABD li Alb. ve 5 CIA Peşmergesini esir alıp silahlarından arındırarak soyundurup 5 saat süreyle sorgulattırdı. Ancak Ankara’dan gelen telefon emri ile serbest bıraktırdı.

2004-2005 yılları arasında Şırnak J.Snr.Tüm.Kur.Bşk.nı olarak görev yaptı.

2005 yılında Kurmay Albay rütbesinde iken FETÖ baskısı nedeniyle emekliliğe zorlanıp emekli oldu. Üç ay sonra Şemdinli iddianamesine dahil edilerek dönemin KKKnı Yaşar Büyükanıt ve 37 subay arkadaşı ile birlikte yargılandı. 2009 yılında bu davada beraat etti. 2009 yılında Ergenekon davasına dahil edilerek Diyarbakır Özel yetkili Mahkemesinde yargılandı.

Emekli olduktan sonra yurt içi ve yurtdışı firmalarda, Sistem Koordinatörlüğü, Güvenlik Koordinatörlüğü ve Danışmanlık görevlerinde bulundu.

Şuanda ZAFER PARTİSİ Ümit Özdağ’ın Baş Danışmanı olarak görev yapmaktadır.

Evli ve iki çocuk babası.

Editör: Umut ACAR