9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in yıllar önce TRT’de yaptığı enflasyon konuşması seçim öncesinde gündem oldu. 1991 yılında yapılan genel seçimler öncesi Türkiye'nin birinci sorununun enflasyon olduğuna dikkat çeken Demirel, "Esasen enflasyon devletleri yıkan bir olaydır. Hırsızlıktan, soygundan, fuhuşa kadar hemen hemen bütün yolları açar" sözleriyle bugüne işaret ederek, seçimin sonucunu da aaçıklıyor.

Süleyman Demirel, yıllar önce TRT’de Can Okanar’ın sunuculuğunu yaptığı ve Mesut Yılmaz, Necmettin Erbakan, Süleyman Demirel, Bülent Ecevit, Erdal İnönü ve Doğu Perinçek'in de katıldığı açık oturumda 1991 genel seçimleri öncesi değerlendirmelerde bulunuyor. Seçim öncesinde kontrol altına alınamayan enflasyon sorunu hakkındaki görüşlerini bildiren Demirel, 2023 seçiminin sonucunu yıllar önce görmüş gibi yaptığı açıklamada, Türkiye’nin birinci sorunun o yıllarda da enflasyon olduğunu söylemesi dikkat çekiyor.
Halkın bütünlüğü için enflasyonun önemli olduğunun altını çizen Demirel, sosyal medyada da gündem olan konuşmasında, "Doğrudur Türkiye''nin birinci sorunudur enflasyondur. Hakikaten bugün, enflasyon dediğimiz halk günlük yaşar. Halkın birinci sorunu geçim sıkıntısıdır. Esasen enflasyon devletleri yıkan bir olaydır. Milletleri içinden bozan bir olaydır. Esasen enflasyon sadece pahalılık olayı da değildir. Ahlakı bozar. Borcu olan borcunu ödeyemez. Alacağı olan alacağını alamaz. Hırsızlıktan, soygundan, fuhuşa kadar hemen hemen bütün yolları açar. Toplumun içini bozan bir olaydır. Onun için Batılılar enflasyona bir numaralı halk düşmanı derler. Tek kollu canavar derler" ifadelerini kullanıyor.

Editör: Yadigar Hanım