Türk siyasetinde yıllarca başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığı yaparak derin izler bırakan Süleyman Demirel’in yıllar önce TRT’de katıldığı bir programdaki konuşması gündem oldu.

Sosyal medyada tıklanma rekoru kıran videoda enflasyon ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Süleyman Demirel "Esasen enflasyon devletleri yıkan bir olaydır. Hırsızlıktan, soygundan, fuhuşa kadar hemen hemen bütün yolları açar" ifadeleriyle Türkiye'nin bugünkü sorunlarına o günden değinmiş.

Dönemin siyasi aktörlerinden Bülent Ecevit, Mesut Yılmaz ve Erdal İnönü'nün de bulunduğu programda Demirel o yıllarda da Türkiye’nin birinci sorunun enflasyon olduğunu söylemesi dikkat çekiyor.

Konuşmasında 2023 seçiminin sonucunu da yıllar önce görmüş gibi açıklama yapan Demirel, enflasyonun halkın bütünlüğü için önemli olduğuna vurgu yapıyor. 

Demirel o videoda şunları söylüyor:

"Doğrudur Türkiye'nin birinci sorunudur enflasyondur. Hakikaten bugün, enflasyon dediğimiz halk günlük yaşar. Halkın birinci sorunu geçim sıkıntısıdır. Esasen enflasyon devletleri yıkan bir olaydır. Milletleri içinden bozan bir olaydır. Esasen enflasyon sadece pahalılık olayı da değildir. Ahlakı bozar. Borcu olan borcunu ödeyemez. Alacağı olan alacağını alamaz. Hırsızlıktan, soygundan, fuhuşa kadar hemen hemen bütün yolları açar. Toplumun içini bozan bir olaydır. Onun için Batılılar enflasyona bir numaralı halk düşmanı derler. Tek kollu canavar derler" diye konuşmuştu.

Editör: Yadigar Hanım