İstanbul Şişli'deki üç market tüketicinin kafasının karışmasına neden oluyor. Aynı salça markette 36.50 liradan satışa sunulurken birkaç dükkan ilerideki diğer markette fiyat 64.90 oluyor. Şekerde de durum, aynı cadde üzerinde süper markette 3 kilogram ağırlığındaki toz şeker 72,50 liraya satılırken diğer market aynı marka ve ağırlıktaki şekeri 89,90 liraya satıyor.

Bu fiyat karmaşası sadece bununla sınırlı değil, diğer birçok temel gıda ürünlerinde de durum aynı. Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu, "Tüketici ürünün pahalı olduğunu gördüğü zaman almamalı; yakın marketlere de bakmalı ve bu şekilde gerçek fiyat üzerinden alışveriş yapmalı" ifadesini kullandı.

Vatandaş şaştı kaldı! 3 marketteki fiyat farkı yüzde 78

Vatandaş şaştı kaldı! 3 marketteki fiyat farkı yüzde 78 - Resim : 2

TÜKETİCİ ARAŞTIRARAK ALIŞVERİŞ YAPMALI

Aydın Ağaoğlu, "Tüketiciler en makul gördüğü yerden alışveriş yapsın. Aynı ürünü büyük kar marjı ile satmak isteyenlere fırsat vermesinler. Pahalı satan yerlerden alışveriş yapmayarak ve kendi çevresine söyleyerek en büyük cezayı vermiş olacaktır. Ayrıca ALO 175 hattına da bildirebilirler" dedi.

TÜKETİCİLER MARKETÇİLERDEN ŞİKÂYETÇİ

Tüketici Cahide K.: "Bir şey almadan önce mutlaka karşılaştırma yapmak zorunda kalıyorum. Bu da bir yerde sizin zamanınızı alıyor. Her gördüğünüzü hemen alamıyorsunuz maalesef, ev ekonomisi diye bir şey var".

Market alışverişi yapan Semra K: "Pahalı satan marketleri tercih etmiyorum. Bir şey alırken araştırıyorum sonra en uygun fiyata satan markete gidiyorum. Yüksek fiyat uygulayanları kimse tercih etmesin"

Bir başka tüketici Kenan A.: "Şu cadde üzerine 4-5 market var, hepsine bakıyorum alacaklarımdan en uygun hangisi ise onu alıyorum. Kimse pahalı olanı almak istemez"

Editör: Muharrem Kılı