Kahramanmaraş merkezli depremde resmi rakamlara göre 18 bin 200 bina yıkılırken, bu binaların yıkılmasından sorumlu tutulan 326 kişi tutuklanmıştı. Depremin ardında yıkılan binalara ilişkin açılan davalarda 8 bin 260 dosya ise bilirkişi raporunun çıkmasını bekliyor.

Hatay’da yıkılan Rönesans Rezidans’ın müteahhidi Mehmet Yaşar Coşkun’un 11 Şubat’ta tutuklanmasıyla başlayan soruşturmaların davaya dönüşmesi için bilirkişi raporunun hazırlanması gerekiyor. 

Deprem ile ilgili bilirkişi raporlarını Karadeniz Teknik Üniversitesi (KATÜ) hazırlıyor. Elazığ ve Van depremleri için de rapor hazırlayan KATÜ'nün hazırlayacağı rapor sonrasında soruşturmanın genişleyebileceğini ve yeni tutuklamalar olabileceğini ifade eden Hatay Baro Başkanı Hüseyin Cihat Açıkalın, soruşturma sürecinde serbest bırakılan kimsenin olmadığını söyledi.

"ARSADAN İSKAN İZNİNE KADAR KİM VARSA SORUMLU"

Yıkılan binalarla ilgili 8 bin 260 dosyanın olduğunu ve bilirkişi raporunun çıkmasının uzun sürdüğünü belirten Açıkalın, "Bir binayı müteahhit yapar ama birçok kişinin sorumluluğu vardır. Yapı denetimden, belediyesine kadar herkesin sorumluluğu vardır. İmalat hatasından kaynaklı yıkım varsa zemin etüdü, statik, beton kalitesi gibi nedenlerle müteahhide eşlik eden kimler varsa kişi ya da kurumlar tamamı sorumlumdur. Sadece müteahhitlerin sorumluğu olduğu algısı yanlıştır. Sorumlu olan kimler varsa tamamının soruşturmada, yargılamada yerini alması lazım. Adil bir yargılama talebimiz var. Bunun için arsa halinden binaya dönüşe, iskan iznine kadar geçen süreçte kimler varsa bunların yargı önüne getirilmesi lazım. Hatay barosu bunun takibini yapıyor" dedi.

"ASLA OLDU BİTTİYE GETİRMEYECEĞİZ"

Bilirkişi raporunun çıkmasının ardından sürecin hızlanacağını dile getiren Açıkalın, "Tutuklananlar arasında yapı denetimden, belediye çalışanlarına kadar herkes var. Soruşturmada ihtimal dışı tutulan kimse yok. Süreç normal şekilde işliyor. Şubat gibi davalar da açılmış olur. Biz sürecin sonuna kadar takibinde kararlıyız. Bir doğal afeti felakete dönüştüren kimler varsa bunlar takibimizde. Enkaz kaldırmadan sağlık, eğitim ve yerinde imar alanlarına kadar baromuz takipte. Asla bir oldu bittiye getirilmesine izin verilmeyecek. Daha sağlam bir şehir kurmak için çalışmaya devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

Editör: Yadigar Hanım