Cumhuriyet’ten Cengiz Karagöz’ün aktardığına göre, Hatay ve çevresinde hala barınma, temiz su ve gıda sorunları yaşanmaya devam ediyor. Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES), bölgedeki son duruma dair bir rapor hazırladı.

Raporda Defne Devlet Hastanesi ile ilgili bölümde şunlar yer alıyor:

“Defne Devlet Hastanesi’nde acil giriş alanı yok, bekleme salonu yok, yoğun bakım ünitesi yok. Sürekli elektrik kesintileri yaşanıyor, bu nedenle sağlık ekipmanları her zaman çalışmıyor. Bu kurum hastaneden ziyade yalnızca birinci basamak sağlık hizmetlerini (ayakta teşhis ve tedavi) verebiliyor.”

SAĞLIKÇILAR İÇİN KANSER RİSKİ!

“Sahra hastanelerinde de hijyen sorunları had safhada. Sahra hastanelerinin bazılarında acil laboratuvarı yok. Amaliyathanelerde sterilizasyon sorunu var. Röntgen biriminde yalıtım sorunu var bu da ilerleyen süreçte sağlık emekçilerinin kansere yakalanmasına neden olabilir” denildi.

SAMANDAĞ HASTANESİ İLE İLGİLİ ŞUNLAR İFADE EDİLDİ

“Hastanede kardiyoloji ve nöroloji uzmanı yok. MR cihazı ve anjio ünitesi yok. Laboratuvar çalışsa da deprem öncesi tetkiklerin tümü yapılamıyor. İkinci basamak yoğun bakım yok. Çalışan sağlığı açısından birçok problem var. Ortopedi odasının havalandırması olmadığı ve söz konusu odada pansuman yapıldığı için bu durum çalışanların sağlığını tehdit ediyor. Pansuman yapılan hastalar da enfeksiyon riskiyle karşı karşıya. Etkili bir sağlık hizmeti verilemiyor” denildi.

Sağlık çalışanlarının çalışma koşulları ile ilgili şunlar ifade edildi: “Kentte nitelikli sağlık emekçileri var ancak çalışanlar uygun bir çalışma çizelgesiyle hizmet vermeye yönlendirilmiyor. Sağlık emekçileri ile sorunlar ve çözüm üzerine konuşulmuyor, sürece dahil edilmiyorlar. Ayrıca ödemeler konusunda sağlık emekçilerine ayrıcalık tanınmadı, ödeme tavandan değil ortalamadan verildi, ek mesai ücreti ödenmedi.”

Editör: Habererk Haber Merkezi