Türkiye’yi yasa boğan ve 11 ilde yıkıma, 50 bini aşkın vatandaşın hayatını kaybetmesine, binlerce vatandaşın da yaralanmasına neden olan depremlerin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, depremde evlerini kaybeden ev sahiplerine 5 bin, kiracılara da 3 bin TL kira yardımı yapılacağını açıklamıştı. Ancak, barınma ve beslenme başta olmak üzere bir çok sorunla mücadele eden depremzedeler, kira yardımı almadıkları gibi, muhatap da bulamıyor.

Yeniçağ'dan Ayşe Memiş'in özel haberine göre, Depremin yaraları sarılmaya devam ederken depremzedeler hem barınma da hem de beslenme de büyük sıkıntılar yaşamaya devam ediyor. Hatay Antakya’da yaşayan ve ismini vermek istemeyen bir depremzede evinin yıkık olduğu halde depremden bu yana hiçbir şekilde kira yardımı alamadıklarını söyledi.

Depremzedenin aktardıklarına göre, e-devlette bir başvuru yapıldı ama durum günlerdir belirlenemedi.

“AFAD’A ULAŞAMIYORUZ, İÇİŞLERİ BAKANLIĞI TERSLİYOR”

AFAD’ı ve İçişleri Bakanlığı’nın defalarca aradıklarını anlatan depremzede olumsuz cevaplar ve tavırlarla karşılaştıklarını da kaydetti.

Afetzede kira yardımı için AFAD’ı aradıkların da ya ulaşamadıklarını ulaştıkların da da AFAD’ın “Kira yardımı biz buradan göremiyoruz” cevabını aldıklarını söyledi.

İçişleri Bakanlığı’nı da arayan afetzede, bir kadın çalışanla görüştüklerini ancak olumsuz bir tavırla, terslemeyle karşılaştıklarını ve telefonu yüzlerine kapattıklarını söyleyerek isyan etti.

Depremzedenin yıkık evi

Antakyalı depremzede, “Kira yardımı vereceğiz dediler, vermediler, vermeyeceklerse bilelim, neden vereceğiz dediler o zaman” şeklinde tepki gösterdi.

Depremzede başka depremzede tanıdıklarının da hala kira yardımı alamadığını da açıkladı.

ERDOĞAN EVLERİ YIKILANLARA KİRA YARDIMI YAPILACAĞINI AÇIKLAMIŞTI

Depremzedelere afet sonrası taşınma, barınma gibi yardımlarda bulunacağı açıklanmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan Hasarlı olarak tespit edilen ev sahiplerine aylık 5 bin lira, kiracılara ise aylık 2 bin lira barınma yardımı yapılacağını söylemişti.

Afetzedelerin, ikamet adreslerinin bulunduğu il valiliklerince kimlik paylaşım sistemi ve tapu sorgulamaları yapıldıktan sonra konutları deprem afeti nedeniyle Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı teknik ekiplerince yıkık, acil yıktırılacak, ağır hasarlı ve orta hasarlı olarak tespit edilen afetzede ailelere 12 ay boyunca; kiracıya 3 bin TL, ev sahibine ise 5 bin TL kira yardımı yapılacağı belirtilmişti.

"KİRA BEDELİ ÖDEME SURETİYE KONUTLARA GEÇMELERİNİ SAĞLAYACAĞIZ"

Ancak deprem bölgesinden gelen bilgilere göre, hem çadırlarda kalan hem de bir yakınının yanına sığınan depremzedeler birçok sorunla karşı karşıya.

Erdoğan Hatay'da yaptığı açıklamada "Bütün bunların yanında, çadırlarda kalmayan, kalmak istemeyen vatandaşlarımızın da kira bedelini ödemek suretiyle konutlara geçmelerini sağlayacağız. İster Adıyaman'da gidilebilecek konutlar varsa, oralarda kira olarak veya farklı illere geçmek suretiyle, farklı illerde de kiralama suretiyle bir yıl itibariyle buralarda benim vatandaşlarım kalabilecek. Bu arada da biz, buradaki konutları inşa etmiş, yapmış olacağız." demişti. 

Editör: Yadigar Hanım