Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) kurucu üyesi Metin Gürcan'ın "devletin güvenliği ve siyasal yararları bakımından niteliği itibarıyla gizli kalması gereken bilgileri temin etmek" suçundan yargılandı davada karar çıktı. Güncan, 5 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Ankara 26. Ağır Ceza Mahkemesi'nde kamu güvenliği nedeniyle kapalı görülen duruşmaya, tutuksuz yargılanan Metin Gürcan ve avukatları katıldı. Duruşmada, sanık Metin Gürcan, iddianamede gizli bilgi olduğu ileri sürülen içeriklerin daha önce faklı mecralarda kamuoyuyla paylaşıldığı tespitinin Savunma Sanayii Başkanlığı, İçişleri Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı ve MİT Başkanlığından gelen raporlardan da anlaşıldığını söyledi ve 7 ay tutuklu kaldığını belirterek, beraatını talep etti.

Mahkeme heyeti, sanık avukatlarının beyanından sonra kararı açıkladı. Mahkeme, sanığın eylemlerinin "devletin güvenliği ve siyasal yararları bakımından niteliği itibarıyla gizli kalması gereken bilgileri temin etmek" suçunu oluşturduğuna hükmederek, Gürcan'ı 5 yıl hapis cezasına çarptırdı.

Editör: Yadigar Hanım