Teknolojinin hızla geliştiği günümüzde özel hayat kolaylıkla deşifre olurken uzmanlar cep telefonlarının izlenmesini sağlayan bir çok uygulama hakkında araştırma yaparak, izlendiğinizi anlamanın yollarını paylaştı. 

Araştırmalara göre, akıllı telefonların izlendiğinden şüphelenmeye yol açan endişelerden bir kaç yöntemle kurtulmak mümkün. Bu uygulamalar ile casuslar sizinle birlikte her alana yolculuk yapar. Telefonunuza erişen casuslar evinizde ve işyerinizde sizi izleyebilir yada verilerinize ulaşabilirler.

Akıllı telefonunuza erişmek isteyen kişi bir casus uygulaması yüklemek için telefonunuza direk yükleme yapmak zorunda. Ancak casus uygulamayı yüklemek uzaktan da mümkün. Bu nedenle her hangi birisinin cep telefonunuza fiziksel olarak erişimi olmadığından emin olmanız gerekir.

Eğer bu durumdan eminseniz çok fazla endişelenmenize gerek yok ama emin değilseniz dikkat etmeniz gereken noktalar var. İşte dikkat etmeniz gereken maddeler:

Telefonunuz kullanım dışıyken, örneğin sadece masanın üzerinde duruyorken, aşırı ısınıyor ve pil ömrünüz daha hızlı azalıyorsa o zaman anormal bir durum var demektir. Çünkü bunun nedeni telefonunuzda yüklü olan casus uygulamanın arka planda çalışıyor olabileceği anlamına gelir.

Eğer Apple telefon kullanıyorsanız hemen telefonun ayarlarına girerek pil seçeneğine dokunun ve enerji tüketiminin genel olarak sizin kullandığınız uygulamalardan kaynaklı olup olmadığını kontrol edin. Bu işlemin aynısı Android telefonlarda da uygulayabilirsiniz.

Telefonunuz normal çalıştığından daha yavaş çalışıyor ve basit işlemleri bile halletmek uzun zaman alıyor yada televizyon, radyo ve diğer teknolojik cihazlar ile etkileşime giriyorsa, bunlar telefonunuza erişmek isteyen kişinin olduğuna işaret edecek şüpheli durumlar olabilir.

Akıllı telefonunuzda casus uygulaması olduğunu düşünüyorsanız veya birinin sizi gözetlendiğinden şüphe ediyorsanız hemen kredi kartı harcamalarınızı da kontrol edebilirsiniz.

Eğer sizin harcama yapmadığınız anormal görünen bir harcama görürseniz ilk olarak telefonunuzu tamamen sıfırlamanızı öneririz.

Telefonunuzda bir casusun olup olmadığını söylemek kolay değil. Fakat yukarıda belirttiğimiz ipuçları ile bunu çok daha kolay anlayabilirsiniz.

Özellikle Android telefonlarda bunun anlamanın ekstra bir yolu daha bulunuyor. 

Telefonun Ayarlar bölümüne tıklayarak Güvenlik ve Cihaz yöneticilerine erişin ve şüpheli bir uygulama tespit ederseniz hızlı bir şekilde kaldırın.

Editör: Yadigar Hanım