Investing'de yer alan habere göre, bu hafta gün içi işlemlerde 18,58 yakınında yatay seyir izleyen kur, gece kapanış ve ertesi gün işlem açılış saatlerinde hızlı ataklar gösteriyor. Bu hafta içinde Asya seansında sırasıyla 18,65, 18,68, 18,73 denemeleri yapan kur, gün içinde 18,57 – 18,59 aralığında oldukça dar bantta fiyatlanıyor.

Dolar/TL bu yıl içinde dar bant hareketlerini Mart – Nisan döneminde 14,80 yakınında gösterdi. Ardından Mayıs’ta hem yurt içinde enflasyon hızının artması hem de FED etkisiyle 16,40’a çıktı.

Haziran ayında fiyat 17,20 yakınında yatay seyir izledi, ancak o dönemde de bugünlerde yaşandığı gibi 17,70’lere ani hareketler görüldü.

Son olarak Ağustos ayında Merkez Bankasının ara verdiği faiz indirimine devam etmesiyle 18 üzerine çıkan dolar kuru, Eylül toplantısına kadar 18,20’lerde yatay seyretti. Bu dönemde gün içi ani yükselişler yaşanmadı.

Eylül’de Merkez Bankasının faiz indirimini sürdürmesiyle 18,36 rekorunu aşan kurda ilk hızlı hareket, Türkiye’deki kamu bankalarının da Rus ödeme sistemi Mir’i askıya aldığı haberiyle geldi. Fiyat 18,76’ya çıktı.

KUR AKŞAM SAATLERİNDE 'OYNAK' HALE GELİYOR

Son iki haftalık dönemde işlemler yurt içi saatlerde 18,50’lerde yatay, fakat kapanış ve açılış saatlerinde oynak.

Daha önceki işlem hareketleri göz önüne alındığında ani tepkilerin alımları desteklediği görülüyor. Bu seviyelerden gelecek yeni bir yükseliş ise kurda rekor tazelenmesi riski yaratıyor.

Editör: Habererk Haber Merkezi