CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin'in bir televizyon programında "İktidar olursanız HDP'ye bakanlık verecek misiniz?" diye sorusuna, "HDP'li başkana elimizi kaldırıyor muyuz? Buna genel başkanlar dahil. 'Sayın başkanım söz hakkı istiyorum' Şimdi bunu hak sayacaksınız ama bu ülkeyi yönetmek için bu kabul olmaz... O zaman seçime sokmayın kardeşim. Böyle bir şey olabilir mi? O zaman milli irade nerede kaldı. Bu seçmen yarın nasıl oy verecek kendi partisine. Elbette HDP'ye bakanlık verilebilir, her partiye verilebilir" yanıt vermesi yeni bir tartışmanın fitilini ateşledi.

AKŞENER: HDP'NİN OLDUĞU MASADA OLMAYIZ

Tartışma ile ilgili gözlerin çevrildiği İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener'den dikkat çeken bir çıkış geldi. Akşener, yaptığı açıklamada "HDP'nin olduğu masada biz olmayız. Bizim olduğumuz masada da HDP olmaz. Bu hassasiyetimiz devam edecek. Parti yetkilileri konuyla ilgili, parti hassasiyetleriyle ilgili gerekli açıklamalar yaptı" şeklinde konuştu.

Akşener’in HDP çıkışı, 2018 yılında “HDP, Kürt siyasi hareketinin temsilcisi” dediğini akıllara geldi.

İyi Parti Genel Başkanı Akşener, 2018 yılında, “HDP, Kürt siyasi hareketinin temsilcisi” demişti.

Akşener’in söylem değiştirmesinin, “HDP’nin olduğu masada biz olmayız” açıklamasının ardından HDP’li Hüda Kaya şunları yazdı:

hüda kaya

Editör: Habererk Haber Merkezi